Не е изключено Роман Волков – командирът на Ту-154, който се разби край Сочи на 25 декември миналата година, по време на излитането на самолета да е изпълнявал функциите на втори пилот.
Това пише „Новая газета”, позовавайки се на експерт, който 10 години е бил командир на Ту-154. По думите му, излитането е изпълнено от пилот с голям летателен опит, но натрупан на други самолети, като например Ан-72.
„На борда се е намирал старши инструктор – пилот от войскова част 42829, подполковник. Той е летял на Ан-72. И в Сирия е летял – или за смяна на екипажа, или за проверка.
Предполагам, че намиращият се на борда инструктор в Сочи е отишъл до Волков и да му е казал: „Роман, дай аз да излетя! Какво, не съм ли пилот?”.
А Волков не е могъл да откаже на по-старшия по звание и длъжност”, смята експертът. По думите му, при излитане единият пилот е длъжен да държи щурвала, а другият – да управлява задкрилките и шасито.
„На 5-10 метра трябва да прозвучи командата „Прибери шасито!”, но никой не дава такава команда. Това означава, че Волков не е управлявал самолета по време на излитане. Шасито трябва да се прибере от този, който е в креслото на втория пилот.
Но той, на първо място, държи щурвала, и на второ –просто не знае как се прибира шасито на Ту-154. От мястото на първия пилот Волков се протяга към ръчката, с която да прибере шасито, но хваща тази за управление на задкрилките и ги прибира.
Какво се случва после? Скоростта е още малка. За да не се разбие машината, пилотът започва да дърпа щурвала към себе си. Те разчитат на нормално излитане, но не разбират, че задкрилките са прибрани и дърпат щурвала към себе си. Задейства се сирената, червената лампичка за критични ъгли на атака започва да мига…
Най-простият начин за излизане от такава ситуация е да се пуснат задкрилките дори на 15 градуса и незабавно да се прибере шасито. Това би осигурило подемна сила, която би помогнала на самолета да не падне. За жалост, това не е било направено и самолетът е паднал”, казва специалистът.
Самолетът Ту-154 на руското министерство на отбраната, изпълняващ курс към Сирия, се разби над Черно море в края на декември. На борда му имаше 92 души, сред които легендарният ансамбъл „Александров“. След инцидента нямаше оцелели.