Между 35 и 40% ще се увеличи цената на тока, ако затворят ТЕЦ-овете у нас, обясни изпълнителният директор на Българската минно-геоложка камара инж. Иван Андреев.
Възможността да се увеличат праговете на въглеродните емисии по европейска директива ще затвори ТЕЦ-овете ни до четири години. Според Андреев новите нива не само няма да имат очаквания екологичен резултат, но ще има и негативни ефект.
„Това ще доведе не само до това, че ще имаме режим и ще се върнем към годините, в които имахме акумулатори в къщите, но и до затваряне на други индустрии. Металургията разчита изключително много на постоянен ток от ТЕЦ-овете. Тя не може да работи с вятърните и соларните централи, защото те подават ток само в определени моменти“, коментира инж. Андреев.
Експерти пресметнали, че затварянето на ТЕЦ-овете означава промяна на цената на тока между 35 и 40%. Това ще се отрази на цветната и на черната металургия, която е много енергийно интензивна индустрия с малки маржове на печалба.
„Ние отиваме и към закриване на тези индустрии. Повишим ли толкова цената на тока, какво правим с тях? Те стават неконкурентни, няма да имат печалба. Реално няма да има такава икономика. Ако мерките се приемат и токът поскъпне, ще се повиши цената на абсолютно всичко. Цената на живота на всеки един от нас се повишава, а някои бизнеси просто ще умрат“, посочи инж. Иван Андреев.
В края на април ще се събере комисия по тази директива, която да гласува новите прагове. Андреев изрази надежда да бъдат приети по-ниски от предвидените нива.
Източник: bulnews.bg