Обикновено млади хора през пролетта, предимно жени, са по-депресирани, с нарушен сън, по-плачливи, намалена е работоспособността им, концентрацията им, чувстваме се отпаднали. Това заяви в ефира на Нова телевизия общопрактикуващият доктор Гергана Николова относно пролетната умора.
„Колкото повече е бил обездвижен човека в зимния период, колкото повече килограми е качил, толкова по-трудно сега ще се справи с това, че трябва да има една повишена активност. Това са симптоми, които са характерни за много заболявания и могат да замаскират сериозни проблеми на организма, като една анемия или проблеми при щитовидната жлеза. Хората знаят за пролетната умора и си казват, че е само това, а понякога се оказва, че нещата са много по-сериозни. Ако излизането навън и разходките обаче не ви помагат за преодоляване на пролетната умора, трябва да се прегледате, за да видите дали нямате някое хронично заболяване“, заяви Николова..
В студиото освен нея бе и психиатърът д-р Анета Аничкина. „Решаващо в състоянието на здравето на един човек е психиката. Ние разполагаме с енергиен потенциал, който се променя през есента и пролетта. Получават се отклонения при някои хора. Те могат да бъдат надолу или нагоре“, заяви Аничкина и добави:
„В нашата култура усещането на психиката е много слабо възпитано. Българите не се възпитават да разбират от тези неща и винаги свързват нещата с материалното – това , че не грее слънце, духа вятър или вали дъжд. Много често тези колебания, за които говорим, които се наричат пролетна умора, ако са с по-дълбока амплитуда могат да се диагностицират като депресии или хипомании. Всичко обаче е много субективно. Когато един човек е принуден от тези оплаквания да промени живота си, тогава е време да потърси специализирана помощ“, каза тя.
„Излизайте колкото може повече навън, бъдете повече активни физически, променете начина си на живот. Не е нужно да взимате имуностимулатори. Увеличете консумирането на фрешове и на храни с повече белтъци, минерали и витамини. Това ще помогне за преодоляване на пролетната умора“, заяви д-р Николова.
„Да, трябва да спортувате и да се занимавате с неща, които ви носят удовлетворение“, завърши д-р Аничкина.