НИМХ към БАН огласи подробната си прогноза за март, характерен с големи аномалии и резки промени на времето

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Най-ниските температури през март ще бъдат между минус 7° и минус 2°, а най-високите – между 20° и 25°. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), цитирани от „Фокус“.

Тази година през март се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в Северна България и високите полета е между 5 и 7°, по Черноморието и в Южна България – между 6 и 9°, а в планините – между минус 8 и минус 2°.

Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която в равнините е между 40 и 60 л/кв.м, в планините – между 60 и 90 л/кв.м.

Най-ниските температури през март ще бъдат между минус 7° и минус 2°, а най-високите – между 20° и 25°.

В началото на март през страната ще премине бърз студен атмосферен фронт. Облачността ще се увеличи и на места от запад на изток ще превали дъжд, който през нощта срещу 2-ри в Предбалкана и по високите полета ще премине в сняг, но бързо ще спре. Ще е ветровито и температурите ще се понижат.

От 3-ти ще започне затопляне, което ще продължи до 7-ти март. През този период ще бъде предимно слънчево и топло, в много райони максималните температури ще достигат до 20°. През последните дни от първото десетдневие динамиката на атмосферните процеси ще е повишена.

Ще бъде предимно облачно, на много места с валежи от дъжд, които в края на десетдневието с понижението на температурите в Предбалкана и високите полета ще преминат в сняг. Температурите ще се доближат до климатичните норми.

През второто десетдневие времето ще се задържи променливо, динамично, с температури близки и по-ниски от обичайните. След временно спиране на валежите и относително повишение на температурите, още към 13-ти отново ще завали и температурите ще се понижат.

Има вероятност за създаване на валежна обстановка и за значителни валежи, които в Северна България и високите полета ще са предимно от сняг, а в Южна България и по Черноморието от дъжд. С прекъсвания ще превалява до края на периода.

И през третото десетдневие динамиката на атмосферните процеси ще остане повишена. В началото на периода валежите ще спрат и температурите относително ще се повишат. В средата и края на десетдневието отново ще има валежи и временно понижение на температурите.

В началото на месеца Слънцето изгрява в 7 ч. и 2 мин. и залязва в 18 ч. и 16 мин. Продължителността на деня е 11 ч. и 14 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 7 ч. и 11 мин. и залязва в 19 ч. и 52 мин. Продължителността на деня е 12 ч. и 41 мин.

Фазите на Луната през месеца са: 5.03 – първа четвърт, 12.03 – пълнолуние, 20.03 – последна четвърт, 28.03 – новолуние.

Началото на астрономическата пролет е на 20.03 в 12 ч. и 29 мин.

През март се осъществява преходът от зимата към пролетта. Увеличението на продължителността на деня и слънчевото греене водят до чувствително повишение на температурите, а мъглите са рядко явление. Средно в равнините 3-4 дни вали сняг.

Март е месец характерен с големи аномалии и резки промени на времето. В някои години нахлуванията на арктичен въздух са толкова интензивни, че температурите са типично зимни, със снеговалежи. Друг път времето е типично пролетно, а при нахлувания на тропичен въздух температурите стават почти летни – около и над 30˚.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]