Шефът на Съюза на българските учители Янка Такева е категорична, че границата от брой ученици в едно училище, за да има медицинско лице в него, трябва да отпадне. И затова ще настоява за законови и нормативни промени, съобщи Канал 3.
„Там, където има деца, независимо колко са, и едно дете да е, трябва да има на цял щат медицинско лице. Дали ще бъде медицинска сестра, дали ще бъде фелдшер или пенсиониран лекар, който да си допълва пенсията, но обезателно да има медицинско лице“, коментира шефката на СБУ.
В момента бариерата е 800 ученици, за да има здравен кабинет. Ученическото здравеопазване е регулирано в Закона за здравето и в Наредба №15, припомни пред репортер на Канал 3 Такева. Тя уточни, че първоначално дори в закона, приет през 2004 г., била записана бройката от 1500 ученици, за да има медицинска сестра или лекар в едно школо.
По настояване на учителския синдикат бройката била снижена наполовина почти – на 800 деца. Поводът обаче СБУ да поиска изцяло отмяна на това ограничение за брой деца в едно училище, за да има лекар, е трагедията, разиграла се в 52-о училище в столицата, при която нелепо издъхна 11-годишно дете.
Янка Такева изпраща писмо утре до здравното и образователното министерства, както и до Националното сдружение на общините в България. В него тя ще настоява присъствието на лекар, фелдшер или медицинска сестра всяко училище да бъде обезпечено.
Такева посочи, че има много пенсионирани лекари, които могат да поемат училищното здравеопазване и да си допълват пенсията. Това се практикувало най-вече от частните училища в София, които именно наемали пенсионирани медици за целия ден.
Такева уточни още, че това няма да накърни бюджета на училищата, защото заплащането на медиците в школото се поема от отделите по здравеопазване в съответната община.
Шефът на СБУ изказа съболезнование на семейството на загиналото момичеце и допълни, че за учителите и директора подобни инциденти също са голяма травма, както за децата.
„Не завиждам на учителя и директора, където се е случило. Това никога не се забравя. Аз съм била учител, била съм директор. На мен капачките на колената са ми треперали, когато съм имала такива случаи“, разказа лидерката на учителския синдикат, като направи уговорката, че по нейно време все пак е имало лекарски кабинети.
Източник: novini.bg