Една от най-тежките кризи от десетилетия насам в президентска администрация избухна в САЩ в понеделник през нощта, след като президентът Доналд Тръмп уволни министъра на правосъдието и главен прокурор Сали Йейтс.
Причината е, че тя е наредила на адвокатите на министерството да не защитават пред съда заповедта на Белия дом за временно замразяване приемането на бежанци от Сирия и на допускането в САЩ на граждани на 7 държави от Близкия изток и Африка.
Заповедта е обект на огромен натиск от бизнеса, конгресмени и сенатори, отделни щати, медии и неправителствени организации, призоваващи тя да бъде отменена. Мич Макконъл, лидер на републиканското мнозинство в Сената, каза, че законността на президентския указ очевидно ще се реши в съда.
Сали Йейтс е от екипа, назначен от бившия президент Барак Обама и изпълняваше длъжността, докато Конгресът одобри номинираният от новия държавен глава Джеф Сешънс.
Но подобна рязка реакция на Белия дом не се е случвала от времето на президента Ричард Никсън, който в края на президентството през 1973г. уволни специалния прокурор, разследващ скандала „Уотъргейт“, довел до падането му от власт малко преди да бъде гласуван импийчмънт от парламента. Това води до оставката на двама високопоставени служители в Министерството на правосъдието.
Тогава събитието става известно като „клането в съботната нощ“ и по аналогия с него американските медии веднага нарекоха сегашните драматични събития „клането в понеделнишката нощ“.
Нетърпението, с което реагира Белият дом, повдигна въпросителни кой всъщност взима решенията там, с кого се съгласуват и кого слуша президентът Доналд Тръмп. „Ню Йорк таймс“ публикува редакционен коментар под заглавие „Президент Банън?“, визирайки бившия журналист без никакъв опит на изборен пост Стив Банън, издигнат до поста главен стратег на Белия дом и постоянен член на Съвета за национална сигурност към президента.
„Докато съм действащ Главен прокурор, Министерството на правосъдието няма да представя аргументи в защита на президентската заповед, освен ако и докато не бъда напълно убедена, че е правилно да се постъпва така“, заяви Йейтс в специално изявление малко преди да бъде уволнена.
На нейно място е назначен Дана Боенти – федерален прокурор, специализиран в дела за корупция по високите етажи на властта и с 33 години служба в министерството. Негови колеги казват, че той не е декларирал политически симпатии, но щом е приел поста, значи вярва, че президентската заповед е законна и ще издържи в съда, коментира „Вашингтон пост“. Той е положил слетва в 21 часа местно време.
В едно от първите си интервюта той заяви, че подчинените му вече подкрепят заповедта в дело във федерален съд във Вирджиния. „Очаквам служителите ни да продължат да правят това и утре по професионален и справедлив начин“, добави той.
Боенти идва от район в щата Вирджиния, където са базирани ЦРУ и Пентагонът, а прокурорите се занимават с дела, свързани с тероризъм. На поста го предложи президентът Барак Обама през октомври 2015г. и той бе одобрен от Сената два месеца по-късно.
Източник: http://www.dnevnik.bg/