Тв водещият Слави Трифонов постави двумесечен ултиматум на неизбраните още депутати от 44-тото Народно събрание да гласуват промените в избирателната система, за да се съобразят с резултата от инициирания от шоуто му референдум.
Шоуменът призовава народните представители да приемат точките от допитването и веднага след това да се разпуснат, за да бъде избран нов парламент по новите правила, пише „Офнюз“.
Първо.
Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две седмици вие не започнете работа по този въпрос, в началото на третата седмица аз ще дойда пред сградата на Народното събрание, за да си потърся гражданските права.
Второ.
Ако постъпите правилно и в този двуседмичен срок започнете работа по промяната на законите, съобразно решенията на референдума, след това ви давам два месеца да приемете новите закони. Два месеца е достатъчно време да прецизирате и приемете конкретните законодателни решения.
Ако след този срок, вие не сте ги приели и не сте ги превърнали в закон, а само сте симулирали работа, отново ще дойда пред сградата на Народното събрание, за да отвоювам гражданските си права, пише телевизионерът.
Накрая заявява, че ако условията му не бъдат изпълнени, ще протестира пред сградата на парламента, като не изключва възможността поддръжниците му да го последват.
„Това ще направя сам.
Какво ще направят другите два милиона и половина, които мислят като мен, не знам.
Но знам, че “Съединението прави силата.”
За мен обратното броене вече започна“, завършва шоуменът.
Въпросите от референдума бяха за въвеждане на мажиротарни избори в два тура, намаляване на партийната субсидия на един лев и задължително гласуване на избори и референдуми. Допитването се проведе на 6 ноември 2016 г. заедно с изборите за президент.
Малко над 12 000 гласа не достигнаха, за да има то задължителен характер. Въпреки това според закона резултатите трябва да бъдат разгледани в Народното събрание, защото активността е надхвърлила 20%. В 43-тия парламент, който бе разпуснат преди дни, демата се дебатира, но до гласуване в зала не се стигна.
Около 3,5 млн. души участваха в референдума, а приблизително 2,5 милиона от гласоподавателите са отговорили с „да“ на въпросите.