Опасни ли са автомобилите с десен волан?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Автомобилите с десен волан не са забранени в България, макар, че двама депутати внасяха подобно предложение в парламента. При последните промени на Закона за движение подобно решение не бе гласувано.

Още през 2013 г. депутатът от „Атака“ д-р Ваньо Хърков поиска всички автомобили с десен волан да бъдат регистрирани у нас, защото създавали опасност от катастрофи.

Един от аргументите тогава на депутата бяха, че товарен камион блъснал автомобила му без дори да го види. На негова страна бе и тогавашният председател на транспортната комисия в парламента Йордан Мирчев. Тогава като, че ли и институциите бяха склонни да предприемат подобни мерки.

Три години по-късно през август 2016 г. депутатът Георги Кадиев също повдигна въпроса след пътен инцидент причинен от бус с десен волан, завършил фатално за двама души в столичния квартал „Надежда”.

Кадиев твърдеше, че нощното шофиране с десен волан също създава предпоставки за инциденти, защото начинът, по който фаровете са насочени, заслепяващи всъщност автомобилите от отсрещната страна.

За мнозина обаче автомобилите с десен волан излизат по-евтини, те твърдят, че това ги правело и по-внимателни, имали по-голяма видимост към тротоарите. Противниците пък твърдят, че от тези автомобили няма видимост и рискът е твърде голям.

Факти.бг потърси експертното мнение на „Пътна полиция”. Трябва ли да бъдат забранени автомобилите с десен волан, тъй като създават, според мнозина предпоставки за инциденти?

Това не стои на дневен ред. Аз не съм карал автомобил с десен волан и нямам наблюдения , но от разговори със собственици на тези автомобили, става ясно, че единствено когато изпреварват примерно автобус или товарен автомобил тогава е малко по-особено, тъй като трябва от по-далече да предприемат маневрата, за да могат да видят дали насреща не идва насрещно движещ се автомобил.

Това коментира пред Факти.бг Иво Кирилов от отдел „Пътна полиция” при Главна дирекция „Национална полиция”. Но тези шофьори нямат проблеми с управлението като цяло. Когато се регистрират тези автомобили има изисквания да се пререгулират фаровете, тъй като те имат друго насочване на светлинния лъч.

В България не преобладават колите с десен волан, и ако има произшествия с тях, то те са единични случаи. И в случаите на катастрофи на автомобили с десен волан, може да има други причини за инцидента, а не местоположението на волана, предположи Кирилов.

Основната причина за катастрофите у нас е несъобразената скорост, отнемане на предимство, неспазване на знаци на светофара. Случаите на катастрофи с десен волан не попадат даже и в статистиката за причини за произшествия.

А хората купуват коли с десен волан, тъй като при внос у нас, те са значително по – евтини от тези с ляв волана, заяви още Кирилов.

Източник: fakti.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]