Пишем стази статия с лек махмурлук, брато. А по-лошото е, че трябва да ходим и на работа в това си състояние. Признаваме, че днес няма да бъдем от най-добрите служители, а по-лошото е, че самият ни шеф осъзнава това.
Е, такива житейски проблеми нямаСяо Нан и неговият работодател вестник “Садърн метрополи дейли” по простата причина, че първият е робот и не пие. Скучно!
Въпросната метална конструкция започна работа като журналист във въпросната медия и дори написа първата си статия. Четивото е за натоварения трафик преди Лунната нова година, което не бихме прочели дори и да го е написала Цецка.
Сяо Нан е създаден от специалисти на университета в Пекин и може да пише както дълги статии, така и хроники. Статията за трафика преди празниците е от 300 думи. Сяо Нан я е написал за една минута.
“В сравнение с щатните репортери, Сяо Нан има по-големи възможности за анализ на данни и пише по-бързо – каза проф. Ван Сяоцзюн, ръководител на развойния екип. – Това обаче не означава, че интелигентните роботи скоро ще могат да заменят репортерите”. Ние обаче го осъзнаваме и това не ни допада.
Експериментът показа, че засега роботите не могат да правят интервюта на живо, нито да проследят спонтанни реакции. Те не могат и да задават подходящи въпроси в зависимост от отговора. Роботите не са достатъчно интелигентни, за да извлекат новината от разговор или интервю. Те обаче могат да са помощници на репортерите и редакторите. Журналистите в изданието не са харасели експеримента от притеснение да не бъдат изместени от роботи, за което ги разбираме.
Източник: БРАТО