Нискокалоричната диета удължава живота !

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Това сочат резултатите от ново научно изследване.

Нискокалоричната диета позволява на маймуни да живеят по-дълго и да водят здравословен живот, сочат резултатите от изследване, цитирани от ЮПИ и БТА.

По-рано учени от университета на Уисконсин-Медисън и Американския национален институт по стареенето извършиха отделни, посветени на нискокалоричната диета изследвания с макаци резус, но получените резултати бяха различни.

През 2009 г. екип от университета на Уисконсин-Медисън заключи, че нискокалоричната диета е свързана със значими ползи, що се отнася до оцеляването и намаляването на риска от ракови, сърдечни заболявания и инсулинова резистентност за макаците резус.

През 2012 г. екип от Американския национален институт по стареенето установи, че ограничаването на калориите в хранителния режим не увеличава значително вероятността да се оцелее, но подобрява здравето

Сега двата екипа решиха да работят заедно и да анализират резултатите от двете проучвания. Учените стигнаха до извода, че нискокалоричната диета помага на маймуните да живеят по-дълго и да водят здравословен живот. Възрастта, продуктите в хранителния режим и полът обаче са от значение за цялостната полза от по-малкия калориен прием.

В двете проучвания ограничаването на калориите започнало на различна възраст. Двата екипа констатирали, че това ограничаване е от полза единствено за възрастните маймуни. Продуктите в диетата също са от значение.

Маймуните в изследването на Университета на Уисконсин-Медисън консумирали „природни“ храни, а тези в изследването на Американския национален институт по стареенето – готови храни с голямо съдържание на захар.

Маймуните от първото изследване били с по-голямо телесно тегло в сравнение с тези от второто. Женските маймуни освен това изглежда са по-малко уязвими към лошия ефект от излишните килограми в сравнение с мъжките екземпляри. Учените са на мнение, че сходни резултати ще се получат и при изследвания с хора.

Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.

Източник: nova.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]