7 неща, които добрите лидери ценят

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Има два типа лидери.

Първо са тези, които сами отговарят за изграждането на целия си екип. Те са капитаните на отбора. Когато са наоколо, екипите работят на 100% от възможностите си и постигат дори невъзможното. Когато ги няма, екипите се лутат безцелно и губят своята ефективност.

Това не означава, че не са страхотни лидери, напротив, те са готови на всичко, за да видят как служителите им постигат успех,  но тези постижения зависят в огромна степен от тяхното участие.

Другият тип са лидерите, които изграждат организации около комплексна комбинация от умения/навици/практики и дисциплина. Те са ангажирани с работата на по-ниските нива и всички знаят, че стоят зад най-важните решения в компанията, но успехът на екипът не зависи особено много от тяхното участие. Тези лидери изграждат фирмена култура, а не йерархия.

Най-добрите шефове са създатели на офис културата и фирмена идентичност. Те не се интересуват от това да бъдат в светлините на прожекторите и да се представят за всемогъщи и всезнаещи, а да създадат работна среда, която да дава възможност за развитие, поемане на отговорност, инициатива и в крайна сметка за естествен процес на професионален растеж.

И така, как го постигат? Какво е нужно, за да създадат такава среда?

1. Рутина

Продуктивните офиси следва рутина, също като ефективните хора. Имате среща в понеделник сутрин , на която се поставят задачите за седмицата и такава в петък, която да затвори работния цикъл. Без значение за каква рутината точно става въпрос, ако се създава чувство за общност и отговорност, значи е ефективна. Целта на рутината е премахването на въпроса „Какво ще правим?“. Веднъж щом решите този проблем, всички членове на екипа могат да се концентрират върху по-важните задачи.

2. Отговорност

Ако офисът ви е пълен с хора, които сочат с пръст и винят другите за своите неуспехи, никой няма да получи възможност за развитие и растеж. Промяната трябва да започне от най-високите нива. Ако един лидер не може да поеме отговорност за своите действия, какво може да се очаква от мениджърите под него и от тези под тях.

Великите шефове знаят, че отговорността трябва да бъде част от фирмената култура. Важно е именно те първи да дадат пример със своите действия, а не с празни думи, за да изградят един отговорен екип.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]