Върнаха от Спешното момиче с Хонконг!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Лекар от Спешно отделение отказа да прегледа дете с висока температура, защото случаят не бил в правомощията му. За случката разказа Тотка Николова, майка на 17-годишно момиче.

Навръх Коледа дъщеря се събудила с температура 39,2 градуса. Жената позвънила на телефон 112, а служителят я препратил към спешния център в най-близката болница. Това била бившата Втора градска болница.

Пред кабинета за преглед чакали само двама души. Лекарят обаче категорично отказал да прегледа момичето с обяснението, че то било под 18 години. Според закона тези пациенти се водят все още деца и трябва да бъдат консултирани от педиатър, пише „Марица“.

Тотка била принудена да хване такси, за да заведе дъщеря си в Детското спешно отделение на бул. „Васил Априлов”. Там гледката била стряскаща – бебета, изгарящи от температура, кихащи и кашлящи малки деца изпълвали целия коридор. „Сигурно имаше около 50 души, които стояха и чакаха, за да бъдат прегледани от специалист”, разказва Тотка Николова.

„Коридорът беше претъпкан, дори нямаше места за сядане”, спомня си кошмара жената. Момичето започнало да се чувства още по-зле, термометърът отчитал вече 39,6 градуса температура.

Притеснената Тотка решила да се приберат вкъщи и да потърси отново по телефона Бърза помощ. Момичето започнало да се оплаква и от силно главоболие и жената поискала да изпратят линейка в дома им. След като се накарала по телефона обаче, дежурната служителка решила, че става дума за грип, и отказала да изпрати спешна кола.

Наложило се семейството отново да се върне в Детското спешно. Там почти внесли до кабинета на дежурния лекар Мариана, която вече била силно отпаднала, със световъртеж, главоболие и висока температура.

След като чакали близо четири часа пред кабинета, момичето било прегледано и диагностицирано с грип. Оказало се, че Мариана е пипнала вируса Хонконг, за който епидемиолозите алармираха, че протича най-тежко.

„Възмутена съм от българското здравеопазване, все пак става дума за дете. Как е възможно лекар да откаже преглед. Ами ако не беше грип, а тежка форма на менингит”, жалва се майката.

След случката тя е решила да не се отказва и потърсила за коментар Министерството на здравеопазването. Оттам реагирали, че в тази част законът е несъвършен, но докато не бъде променена нормативната уредба, лекарите не могат да работят по друг начин.

Д-р Светла Атанасова, началник на детско спешно приемно отделение към УМБАЛ „Свети Георги“: Работим с удвоени екипи по празниците

Спешно детско приемно отделение има много добра кадрова обезпеченост – както е по медицински стандарт: по един екип на дежурство в делничните дни и по два екипа за почивните и празничните дни, които са напълно достатъчни, за да посрещнат потребностите на спешните пациенти.

По същия начин – с удвоени екипи, ще работи отделението и в предстоящите три празнични дни – 31 декември, 1 и 2 януари.

Проблемите на спешните отделения в цялата страна са идентични. И тук, както в повечето отделения, при грипна вълна или бързо разпространяващи се вируси пациентопотокът се увеличава многократно. Така например на 24, 25 и 26 декември през отделението са преминавали между 120 и 150 пациенти.

Основното им оплакване е било висока температура – 39-40 градуса, която се дължи на вирусна инфекция. Предвид епидемичната обстановка в страната и града не е учудващо, че повечето пациенти са във високофебрилно състояние.

Пациенти от 0 до 18 години от цяла Южна България идват в спешното детско приемно отделение на УМБАЛ „Свети Георги“. Спешният прием в региона е регламентиран не само за УМБАЛ „Свети Георги“.

Такъв прием би трябвало да се осъществява и в МБАЛ „Пловдив“, и в по-големите частни болници, като УМБАЛ „Здраве“ („Пълмед“). Прегледи на деца се осъществяват и във всички структури на т.нар. „Неотложна медицинска помощ“, с които личните лекари имат сключени договори.

Проблемът според нас е, че родителите на децата не са информирани за тези ангажименти на лечебните заведения, които са договорени с НЗОК. Всеки личен лекар е длъжен да бъде на разположение на пациентите си в продължение на 24 часа, 365 дни в годината, или да сключи договор с някоя от структурите за неотложна медицинска помощ.

Случаите, които наистина са спешни по медицински стандарт – критично състояние или пациенти в кърмаческа възраст, винаги се приемат и преглеждат преди останалите. В този смисъл тези, чието състояние не е застрашаващо за здравето и живота, трябва да минат след най-спешните. Това води до по-дълъг престой в чакалнята на отделението. Причината отново е, че според родителите всеки случай е спешен.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]