Коледните чудеса си имат имена !

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

По Коледа в света на възрастните не винаги се случват чудеса, но пък през детския поглед това е време на вълшебства.

Според легендата Дядо Коледа живее на Северния полюс или в Лапландия заедно с елфи или джуджета, които му помагат за изработването на подаръците за децата.

Той лети с вълшебна шейна, теглена от елени. Дашър, Денсър, Пренсър, Виксен, Комета, Купидон, Донър, Блитцен и Рудолф помагат на добрия старец да обиколи земята само за едно денонощие и да остави подаръци на послушните деца. Всъщност на практика… на всяко дете.

Летящи елени?! Оказва се да, и те не са измислица на някое малко дете, а на благ англичанин – преподавател в семинария. През 1822 г. Клемънт Кларк Мур написал стихотворение – „Беше нощта преди Коледа“, което посветил на Свети Николай (друго име, с което е известен добрият старец).

Сам засрамен от творчеството си, той прочел строфите в тесен семеен кръг по случай Коледа. Мур не искал никой да знае за стихотворението – като уважаван преподавател името му не можело да се свързва с лека поезия, но приятелка на семейството изпратила римите до един нюйоркски вестник. Стихотворението било публикувано и… вълшебството за коледната шейна започнало свой живот.

На практика Мур е първият, който описва Дядо Коледа като възрастен червенобузест мъж с кожух, който пристига на шейна, теглена от северни елени, и влиза в къщата през комина, за да остави подаръци на децата. И първият, който намира за важно да извади от анонимност елените помощници.

В стихотворението се разказва как мъж, чиито жена и деца спят, се събужда от шум и вижда Свети Николай, който се приземява върху покрива на къщата му с шейна, в която са впрегнати осем елена – Дашър (Dasher – Изумителен), Денсър (Dancer – Танцьор), Пренсър (Prancer – Луда глава), Виксен (Vixen -Кавгаджия), Комета (Comet – Комета), Купидон (Cupid – Купидон), Донър (Donner – Гръм), Блитцен (Blitzen – Светкавица), влиза през комина и оставя подаръци в чорапите на децата, които се сушат до камината.

Но, да броим отново. Защо днес знаем, че девет хвъркати еленчета теглят шейната на добрия старец?

През 1939 г. писателят Робърт Мей в своя приказка създава образа на Рудолф – безспорно най-известният днес елен на Дядо Коледа. Така хвърковатите елени на Дядо Коледа станали девет.

Рудолф е този, който е впрегнат най-отпред, той е и най-важният елен сред всички останали. А червеният му нос помага на белобрадия старец да намери пътя към домовете на децата, дори когато времето е мъгливо – тогава носът на Рудолф свети като фар.

Приказка! Оказва се, че… коледните чудеса си имат имена. Историята звучи така приказно, че може би поне през декември е позволено и на възрастните да вярват в чудеса.

Свързано изображение

[elfsight_social_share_buttons id="1"]