При извършване на антитерористична операция полицаи и военни ще могат да вземат автомобили на организации, а в спешни случаи и на физически лица за преследване на заподозрени или транспортиране на ранени.
Това предвиждат текстове от закона за противодействие на тероризма, който депутатите приеха окончателно днес. Той дава на военните и на служителите на ДАНС право да задържат и да правят проверка на самоличността, пише dnes.bg.
Със закона се осигурява достъп на антитерористите до жилищни, производствени и други сгради и помещения на физически и юридически лица.
Новите текстове предвиждат прекъсване на комуникационни възели по време на антитерористична операция.
Технически и комуникационни средства, които влизат в зоната на операцията, включително и носителите на информацията, съдържаща се в тях, могат да се изземват, ограничават или унищожават.
Новият закон предвижда спиране и отклоняване на превозни средства от пътя на операцията, отстраняване на частна охрана, спиране на занятията в училища, детски градини и университети, прекратяване на митинги, спортни състезания и др. мероприятия.
При терористичен акт с много жертви парламентът ще обявява извънредно положение. Това ще става чрез средствата за масова информация.
По време на извънредно положение правителството, държавните органи и въоръжените сили могат да спрат преминаването през границите, да ограничават полети, движението по основни пътни артерии, на жп транспорта.
Мобилните оператори вече няма да имат право да регистрират повече от десет телефонни номера на едно и също лице, предвижда още законът.
С него депутатите дадоха възможност да се удължава срокът на подслушването от максималните сега 6 месеца до 3 години. Това предизвика единствените дебати в пленарната зала. Опозицията предупреди, че това крие рискове.
„Превръщаме държавата в едно голямо подслушване. Връщаме се във времена, в които подслушването беше емблема“, каза Иван Иванов от БСП.