Доказано е, че древният комплект от табли, показващи най-ранния портрет на Исус Христос, е на около 2000 години, твърдят експерти.
Металните „страници”, подвързани с пръстен, са открити в Йордания около 2008 година от местен бедуин. В тях се споменават Исус Христос и неговите последователи.
Оловото е било анализирано, а думите върху него преведени, затова експертите казват, че таблите датират от времето, по което е проповядвал Исус. Това, което те разкриват, може да е сензационно не само за християните, но и за евреите и мюсюлманите.
В таблите се говори, че Исус не е създавал своя религия, а е възстановявал стара традиция от времето на Крал Давид, датираща отпреди хиляда години.
И богът, който той е почитал, е бил както мъж, така и жена. Книгата е центрирана върху идеята, че Исус е насърчавал поклоненията в Храма на Соломон, където се е вярвало, че може да бъде видяно лицето на Господ. Оттам е дошъл и моментът с лихварите в Библията.
Едната от книгите има прилики с описанията на Книгата на „Откровение“ (Откровението на Йоан, Откровение на свети Йоан Богослов или още Апокалипсис), която има седем печата.
Авторите Дейвид и Дженифър Елкингтън от 2009 година насам полагат усилия за признаването на кондиките и тяхната защита, но, по думите им, евангелистки християни се опитват да ги заклеймят като фалшиви.
Артефактите са открити в отдалечена част на Йордания, в която бежанци-християни са се укрили след падането на Йерусалим.