От Нова година част от лагера в Харманли става от затворен тип. Оглеждат се и бивши погранични застави за приемателни пунктове на бежанци на границата с Турция.
Това стана ясно на брифинга на Държавната агенция за бежанците.
Заместник- председателят на ДАБ Кирчо Киров и директорът на харманлийския регистрационно приемателен център за мигранти Димитър Захариев дадоха пресконференция за медиите пред лагера и после разведоха репортерите за да покажат състоянието на жилищата.
Според тях 90% от щетите от погрома през миналата седмица вече са възстановени и столовата работи нормално. Кадри в помещенията на мигрантите обаче разкриха мизерни условия. От Агенцията обаче коментираха, че за хигиената на помещенията отговарят самите мигранти.
„Досега от лагера са изведени 400 афганистанци, които са участвали в бунта. Предстои техният брой да нарасне до 1000″, каза временният директор на центъра Димитър Захариев във връзка с думите на премиера, че 1000 души от центъра в Харманли ще бъдат изведени, за да останат в него само семействата.
„Тези, които са агресивни, бяха изведени. На останалите им се води производство и когато то приключи, ще имаме решение и по отношение на тях“, уточни Захариев.
По думите му в момента в РПЦ – Харманли има настанени 2235 души, търсещи закрила. От тях 1024 са граждани на Афганистан, останалите са граждани на Сирия и Ирак, предимно семейства.
Обстановката е спокойна, всички дейности в центъра се извършват съгласно дневния график, няма проблеми и произшествия, каза Кирчо Киров.
„Нямаме никакви проблеми, нямаме никакви произшествия, случили се след събитията от миналата седмица“, посочи той.
Киров уточни, че към настоящия момент тези мигранти, които искат доброволно да напуснат страната, не се намират в РПЦ-Харманли. Те се намират в РПЦ -Елхово, както и в София, в помещенията от затворен тип на Агенцията за бежанци.
Само една част от центъра в Харманли ще бъде от затворен тип, каза още зам.-председателят на Държавната агенция за бежанците.
Започнало е преустройството на центъра в Пъстрогор
След Нова година регистрационно-приемателният център за бежанци в свиленградското село Пъстрогор ще действа като център от закрит тип, след решение на МС, съобщи още Кирчо Киров.
В момента се извършват законови действия по сключването на договори за строителство. В рамките на 40 дни ще бъде изградена оградата и ще бъдат предприети и следващи действия по преустройството на центъра, добави Киров.
Към Пъстрогор ще бъдат пренасочени част от настанените в разпределителния център в Елхово чужденци.
Бивши погранични застави стават центрове за бежанци
Изпълняват се мерки за разширяване на капацитета за настаняване е в специализирания дом за временно настаняване на чужденци в Любимец, където вече са доставени 50 фургона и постелъчно имущество за 400 души.
Разгледани са възможностите бивши застави на граничната полиция в района на българо-турската граница да бъдат преобразувани в центрове за настаняване на чужденци. Те ще са от затворен тип и охраната им ще се осъществява от служители на МВР.
Награждават 294 полицаи, потушили бунта
Междувременно от МВР съобщиха, че със заповед на министъра в оставка Румяна Бъчварова и по предложение на премиера в оставка Бойко Борисов, 294 полицейски служители са отличени с индивидуална парична награда. Мотивът за това е своевременното създаване на организация за възстановяването и опазването на обществения ред в бежанския център, както и за проявения висок професионализъм при изпълнение на задълженията.