В Родопите се видяха в чудо, никой не иска заплата от 1000 лева, причината ще ви учуди

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Професията „овчар“ се оказва една от добре платените за хора с ниска квалификация в страната. Месечното възнаграждение е над 1000 лева.

Въпреки това всяко второ стопанство в Родопите не може да си намери пастир. Причината – животните не дават почивен ден, съобщава БНТ.

Даниела Чакърова е дългогодишна ски учителка. Гледа над 400 овце и кози в семейната ферма в село Проглед. Казва, че работи в зимните курорти, за да купува фураж на животните си. В последните години обаче, нейният по-голям проблем е да си намери пастири. Затова се налага тя сама да пасе стадото в планината.

„Заплатата на един овчар е както се спазариш, ако е без храна стига до 1000 лева и пак не искат да я вършат тая работа“, казва Чакърова.

В района на Кресна овчарите също са дефицитни и възнаграждението расте нагоре, разказва Атила Седефчев.

„Реално като ги сравня с други работи е добре платена, между 20 и 35-40 лв на ден надница искат. Интересното е, че е пълно с хора, които нямат какво да правят, нямат доходи, а няма и желаещи“, коментира Атила Седефчев, животновъд от село Влахи.

Фермерите допълват, че напоследък все повече попадат на хора, които са само придружители на стадото, но не и истински овчари, които познават животните и навиците им.

„Тази работа е специфична, не е толкова проста или ако е проста, не е за прости хора, защото изисква специфични умения и в крайна сметка ти си вързан към животните не от 8 до 4, до 5, а денонощно“, казва още Седефчев.

„Трябва да може да дои, да може да пасе овцете, а това е много трудно. Това, ако някой си мисли, че е лесно да пасеш овце е голяма заблуда“, добавя Чакърова.

Според фермерите липсата на работна ръка в сектора ще откаже хората от региона да се занимават с основния си поминък – овцевъдството.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]