Изглежда, че все пак фонтанът на младостта съществува и един дребен вид медузи плува в неговите вечни води. Разбира се, безсмъртието не се дължи на магическите води, в които плува този вид, а на уникално устроения им организъм.
Латинското й име е „Turritopsis dohrnii“. Тя е единственото животно, известно на науката, което е способно биологически да се връща назад в развитието си, след като вече е достигнало зряла възраст.
Безсмъртната медуза, както всеки друг вид медузи, започва развитието си от получената след оплождането ларва (планула) и се прикрепя към дъното, давайки началото на колония от полипи в цилиндрична форма.
До няколко седмици от тях излизат медузите, достигнали необходимия етап от развитието си. При „раждането“ са с размери от 4.5 мм и могат да се разпознаят по светлочервените стомаси, които лесно се виждат през прозрачното им тяло.
Този много дребен вид се отличава с изключителни способности за адаптация към условията, в които попада. Успява да избегне физически наранявания, глад и природни заплахи.
Например, ако Turritopsis е поставена в среда без храна, тя би оцеляла за разлика от обикновените медузи, които бързо биха умрели от глад.
Безсмъртната медуза ще използва своя „втори шанс“ като се върне назад в развитието си. На клетъчно ниво това означава, че тя ще премине през процеса на трансдиференцирането, при който клетките й ще бъдат възобновени и подмладени, и тя ще е отново в периода от развитието си преди зрялостта.
Физически медузата ще изгуби пипалата си и ще намали размера на тялото си, след което ще падне отново на дъното на океана, превръщайки се в незряла ларва. Ларвата ще формира нови полипи и ще узрее, за да може още един път да се „роди“.
Този процес не означава, че медузата е недосегаема и вечна. Тя все пак може да умре, ако бъде изядена от хищник например.
И все пак, безсмъртната медуза е един впечатляващ вид, който хората биха желали да използват, за да открият истинския фонтан на младостта.
Със своите адаптивни и регенеративни способности тя буди любопитството на много учени. Известно е, че този вид се прикрепя към кораби, за да смени местообитанието си с друго, по-благоприятно.
Трансдиференцирането от друга страна е също много интересен процес за науката, заради способността на едни и същи клетки да приемат различни форми.
След като клетките, открити във всяка медуза от вида, могат да се превръщат в друг вид клетки по време на процеса, учените търсят начин да разберат как това биологическо чудо може да се приложи върху човека, за възстановяване на повредена тъкан. Засега обаче Майката природа пази добре своите тайни.