Кой е в действителност първият милиардер?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Масовото мнение е, че това е Джон д. Рокфелер, но вероятно истината ще се окаже друга

Вече са минали 100 години, откакто Америка има своя първи милиардер. На 29 септември 1916 г. Джон Дейвисън Рокфелер постига 10-цифрено богатство, след като предишният ден акциите на основаната и притежавана от него петролна компания Standard Oil достигат най-високите си равнища. Рокфелер притежава 247692 акции на Standard Oil, оценени на 499 млн. долара. Останалата част от богатството му идва от вложения в банки, железопътни компании и други активи.

В последните 100 години се счита, че Рокфелер е първият американски милиардер (а и първият в света изобщо). Въпреки че синът му Джон Рокфелер-младши е изразявал съмнения относно това дали баща му е бил в действителност милиардер и много пъти е споделял, че изчисленията за състоянието му са преувеличени.

В биографията „Титан: Животът на Джон Д. Рокфелер-старши” от 1998 г. авторът Рон Чернау твърди, че състоянието на предприемача е 900 млн. долара – т.е. няма милиард.

Въпреки това легендата и до днес е жива. Ако потърсите в Гугъл „първият милиардер” или „първият американски милиардер”, ще получите резултати само за Рокфелер.

Лесно е да се забележи защо толкова много хора и публикации определят Рокфелер като първият милиардер. Все пак, той е контролирал на практика цялата петролна индустрия в страната. След основаването на Standard Oil през 1882 г. той премахва посредници и търговски агенти, закупува си жп линиите, по които петролът се превозва, дори започва сам да произвежда варелите. Така на практика затваря напълно бизнес цикъла. Дори създава производства на дериватни продукти и елиминира напълно всякаква конкуренция.

През ноември 1902 г. списание McClure публикува материал с продължение  в 19 части, наречен Историята на Standard Oil. В този текст репутацията на Рокфелер е представена като сбор от алчност и корупция. Авторът разказва за практиката да се притискат и задушават конкуренти. По статиите е издадена и книга, която става бестселър.

Бизнес практиките на Standard Oil са атакувани не само в медиите, но и от държавата и федералния съд. През 1890 г. е приет специален антитръстов закон, първият в света, създаден да ограничи монополите. 16 години по-късно главният прокурор на САЩ повдига 12 обвинения за монопол срещу различни корпорации, най-голямата от които е Standard Oil.

Рокфелер е безскрупулен бизнесмен, наричан дори „най-мразеният мъж в Америка”. На стари години той работи усърдно, за да изчисти имиджа си и се превръща в щедър филантроп. Дарява милиони долари, основава Университета на Чикаго през 1890 г. и Университета Рокфелер през 1901 г.

Когато умира през 1937 г., на некролога му е изписано „милиардер”.

Но 80 години по-късно, това твърдение може да бъде оспорено.

И вероятно всъщност състоянието на Рокфелер не е достигало милиард.

Но тогава, кой е първият милиардер?

Това ще се окаже Хенри Форд. Той често е наричан „вторият американски милиардер”, но явно всъщност е първият.

Автомобилният магнат достига 10-цифрено богатство през 1925 г.

Източник:  http://www.economic.bg/
[elfsight_social_share_buttons id="1"]