ГЕРБ, ДПС и БСП – това ще представлява българският парламент, ако на референдума на Слави Трифонов има избирателна активност поне колкото последните парламентарни избори и над 50% от гласувалите кажат „да“ на въпроса „Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?”.
Това твърди в свой анализ Николай Йорданов. Анализът е публикуван в сайта „Мажоритарни избори“, а проучването е изготвено на база резултатите от последните парламентарни избори. В свой материал колумнистът Асен Генов предупреди, че ако се приеме мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура, то в парламента влизат само тези народни представители, които получат повече от 50% от гласовете, докато пропорционалната система дава представителство на всички, които преминат прага от 4%.
На референдума: Близо 59% ”за” намаляване парите за партии.
Изчисленията на Николай Йорданов подкрепяттезата на Асен Генов. Според Йорданов, ако на последните избори беше действала мажоритарна система за избор в два тура, то ГЕРБ щеше да има 197 депутати, от които нито един нямаше да влезе в парламента заради избор с над 50% от гласовете. На второ място застава ДПС, с 37 депутати, от които 17 ще са мажоритарно избрани. Трета ще остане БСП – с 6 депутати, нито един от които няма да влезе с мажоритарен вот.
Графика: „Мажоритарни избори“ Още преди седмица Асен Генов предупреди за следното предвид аргумента „представителност“ на мажоритарната система и „гласуваме за личности“.
Двама задържани на концерта на Слави Трифонов
„Ако приемем, че нямаме избран кандидат на първи тур, а на втори отидат по-малко или близо до 50-те процента от избирателите, тогава в най-добрия случай, народният представител ще бъде избран с половината на по-малко от половината от гласоподавателите. Това ще остави най-малко ¾ от гражданите в дадения избирателен район без пряко политическо представителство. Три-четвърти ще са гласували против кандидата от техния район“.
В своето изследване Николай Йорданов дава и предложения за подобряване на системата. Първите две предложения са запазване на системата, но със задължителна преференция или дори с повече от една преференция. Какви са останалите – научете ТУК!