В неделя на (16 октомври) в Център Румелина – Култура, Изкуство, Психология се проведе Уъркшоп по Хелоуински – Стани автор на ужаси.
Както бяха обещали организаторите – Мариела Русева и Габриела Плочева имаше много снимки, забавления, изненади и награди.
Сред гостите имаше освен признати писатели и психолози, и фотограф – Вероника Попова, която е част от колектива на SugarHigh.
„Много съм щастлива, че Вероника се съгласи да заснеме събитието. Тя е много талантлива и има дългогодишен опит в репортажната фотография и в заснемането на събития.“
Много млади студенти и ученици, също бяха дошли, да научат нещо ново за ужасите и за писателката – Габриела Плочева, която беше гост-лекторът на събитието.
След като авторката на „Предсказанието“ (първата книга от трилогия „Огън и Злато“ („Fire and Gold“)) се представи пожела и всеки един от гостите да се представи и да разкаже какви са неговите очаквания за уъркшопа.
Голяма част от гостите споменаха, че са дошли заради любопитството коя е тя.
„Аз дойдох, защото ми стана любопитно – какво е вдъхновило едно младо момиче да пише ужаси.“ , споделя един от гостите.
След като разказа интересни факти за Хелоуин и за жанрът ужаси, авторката на „Предсказанието“ изненада гостите си с филм, който ще видите в края на статията.
Филмът е на Румен Русев, който е млад режисьор от град Варна, който в момента учи в Англия. „Zone Out“ е представен за първи път на публиката на „Златна роза“.
Във филмът главния герой ръководен от страховете, гнева и емоциите извършва убийство, но след това трябва да се справи с УЖАСните последици след това.
Младата авторка бе избрала наистина интересен начин да подгрее групата за представянето на книгата си.
„Често водени от емоциите си, ние правим ужасни неща, веднъж поддали се на агресията – последиците могат да бъдат фатални. „Предсказанието“ и “Zone Out“ са произведения, които представят именно тази всекидневната борба на човека с емоциите . Показват как, когато човек се отдаде на своите демони и страхове – започва да извършва ужасни неща. Започва да упражнява насилие, да убива.“
Точно заради това помолих и Мариела Русева да се включи преди практическата част. Защото тя като психолог имаше какво да добави и да обясни за тази вътрешна борба и за влиянието на емоциите.
Мариела Русева, която освен поетеса, печелила множество награди е и много способен психолог. Тя разказа наистина важни неща, а освен това тя държеше гостите будни, задаваше им въпроси. И те наистина се забавляваха!„ сподели Габриела Плочева.
В Практическата игра гостите трябваше да измислят своя история на ужасите под формата на състезание.
Гостите бяха разделени на два отбора – „Лукови глави“ и „Баба Яга .“ Имаха на разположение 5 минути да измислят 10 думи, които свързват с ужасите. След това всеки отбор написваше думите си в неговата част на дъската.
Но тогава авторката размени листите на отборите. Всеки трябваше да напише страшна история, но да използва думите на другия отбор.
След като си прочетоха историите, младите автори на ужаси решиха да направят нови две истории. Като разменят абзаците и от двата разказа. Тъй като разказите бяха различни – единият от гледната точка на жертвата, а другия от гледната точка на убиецът – крайните продукти с разменени абзаци, се получиха “ ужаси с нотка на комедия“.
Бяха раздадени награди, а накрая всеки гост получи сертификат за участие и снимка с Габриела Плочева и Мариела Русева.
Накрая авторката изказа благодарностите си на Мариела Русева и Център „Румелина“:
„Искам да благодаря и на Мариела Русева, която не само ми помогна във воденето и организирането на уъркшопа, но и ми помогна да покажа творчеството си на света. Даде ми поле за изява, научи ме на много неща за краткото време, което прекарахме заедно. Аз много я уважавам и като пишещ човек и като психолог и като организатор на събития и това, което направи за мен наистина значи много! И се надявам това да е само началото на съвместната ни работа!“,
https://www.youtube.com/watch?v=T6iXiwYtPXw