Когато Мосул падне, ИД ще избяга в Сирия. И?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Сирийската армия и нейните съюзници от „Хизбула“ и Иран се подготвят за масирано нахлуване на хиляди бойци от Ислямска държава (ИД), които ще бъдат изтласкани от Ирак, когато Мосул падне.

Действителната цел зад много разгласяваното планирано от САЩ „освобождение“ на иракския град, подозират сирийските военни, е Сирия да бъде залята от ордите на бойците на ИД, които ще избягат от тяхната иракска столица, предпочитайки своята „мини-столица“ Рака в Сирия.

Вече седмици западни медии и американски експерти, които те обичат да цитират, предсказват битка като тази за Сталинград до унищожаването на ИД в Мосул – или лесна победа над ИД, последвана от вътрешно сектантски иракски битки за града. ООН предупреждава за големи бежански колони, стремящи се да напуснат обкръжение град. Но сирийците – след като станаха свидетели на колапса и евакуацията от Палмира, когато тяхната армия си възвърна древния сирийски град по-рано тази година – подозират, че ИД просто ще изостави Мосул и ще се опита да намери сигурност в районите в Сирия, които все още контролира.

Сирийското военно разузнаване вече чу стряскащи доклади за стремежа на ИД за организирането на нови източници на електричество и водоснабдяване в градове и села на юг от Хасака – сирийски град, държан от сили на режима и кюрди в северната част на страната – за да бъдат готови за наплив на бойци на ИД от Мосул. С други думи, ако Мосул пада, цялата армия на халифата на ИД може да се насочи срещу правителството на Асад и неговите съюзници – сценарий, който може да причини известно удовлетворение във Вашингтон. Когато иракският град Фалуджа падна в ръцете на иракската армия и сили на милициите по-рано тази година, много бойци на ИД избягаха веднага в Сирия.

Сайед Хасан Насрала, лидерът на „Хизбула“, който изпрати хиляди от своите хора да се бият (и умират) в битката срещу ИД и „Джабхат ал-Нусра“ в Сирия, каза в реч миналата седмица, че американците „възнамеряват да повторят заговора от Фалуджа, когато те отвориха път за бягство на ИД към източна Сирия“ и предупреди, че „същият подвеждащ план може да бъде приложен и в Мосул“. С други думи едно поражение на ИД в Мосул би подтикнало ИД да се отправи на запад и да се опита да победи режима на Асад в Сирия.

Тези подозрения едва ли бяха разсеяни от поредица коментари от американските генерали и военни източници в САЩ през последните няколко седмици. Новоназначеният американски командващ в региона, генерал-лейтенант Стивън Таунсенд – ръководещ това, което САЩ високопарно нарекоха „Операция Присъща решителност“ – каза, че не само Мосул, но и сирийския град Рака ще бъдат завладени „пред погледа ми“. Но кой точно мисли той, че ще превземе Рака? Сирийската армия все още има намерение да се бие за рака от базата си на военния път Дамаск-Алепо западно от града, след опит по-рано тази година, който беше изоставен по-скоро по политически, отколкото по военни причини. Русия очевидно предпочита да концентрира своята огнева мощ срещу други милиции, особено Нусра/“Ал Кайда“, които сега според Москва и Дамаск са много по-опасни, отколкото ИД.

И Русия, и Сирия са забелязали как Нусра – който промени името си на „Джабхат фатех ал-Шам“(“Фронт за подкрепа на народа на Леванта”) с надеждата да изличи своите корени в „Ал Кайда“ – все по-често е наричан и от западни политици, и от журналисти като „бунтовниците“, заедно с множество други милиции, борещи се срещу сирийския режим. Неназован американски генерал беше цитиран миналия месец да изразява загрижеността си, че иракските шиитски сили биха могли да превземат град Тал Афар на иракско-сирийската граница, за да хванат в капан в Ирак бойците на ИД – и по този начин да попречат на бягството им в Сирия. Самата ИД съобщава, че е изоставила Тал Афар преди няколко дни.

Американското интернет списание „Милитари таймс“ (което, както се казва, е „близко“ до Пентагона) твърди, че ген. Таунсенд, който има близо 5000 американски войници в Ирак и крайния север на Сирия, трябва да „преследва ИД в Сирия, където САЩ имат няколко съюзници на земята“ – което е доста сдържано – докато самият Таунсенд говори за „дълга, трудна битка“ за Мосул. Той също така споменава „обсада“ на Мосул. Това са най-ужасните предсказания, в които сирийците не вярват.+

Армията на Асад, с нейните 65 000 жертви в битките, които вече продължават пет години, вече беше бомбардирана от американците в Дейр Езор с цената от най-малко 60 мъртви – Вашингтон описа това като грешка – сега се готви да се противопостави на огромния наплив от бойци на ИД, които могат да преминат границата след краха в Мосул. Насрала направи един интригуващ намек за това в речта си. Той предположи, че ако силите на ИД не бъдат победени от иракчаните в Мосул, тогава иракчаните – вероятно иракската шиитска милиция, която е едно от остриетата на правителствената армия – „ще бъдат задължени да се преместят в източна Сирия, за да се сражават с терористичната групировка“.

Като се има предвид възможността сирийските войски и техните руски съюзници да се изправят срещу същата тази група, не е чудно, че те се опитват да приключат с превземането на Източна Алепо – с цената на каквито и да е жертви – преди падането на Мосул.

БГНЕС

[elfsight_social_share_buttons id="1"]