България е сгрешила с късното включване на Кристалина Георгиева в надпреварата в ООН, смятат двама експерти, макар и оценявайки различно шансовете на Бокова.
България е проиграла кандидатурата на Красимира Георгиева с късното й включване в надпреварата, смята Ричард Гоуен от Центъра за международно сътрудничество на САЩ.
Ако Георгиева е влязла в битката по-рано, тя е имала сериозни шансове да я спечели, казва Гоуен пред БНР.
На въпрос дали Георгиева щеше да преодолее ветото на Русия, Гоуен отговаря:
„От началото на кампанията беше много ясно, че Съединените щати и Обединеното кралство ще блокират Бокова. Това беше публична тайна. Не беше обаче 100 процента сигурно, че Русия и Китай ще направят същото с Георгиева. В различни моменти руснаците намекнаха, че при определени обстоятелства биха могли да приемат Георгиева, но след объркването през септември, те, като че ли втвърдиха линията си към нея“.
Гоуен не смята, че Ирина Бокова би могла да стане заместник на новия генерален секретар, каквито твърдения се появиха.
„Това е слух, който доста се обсъжда в Ню Йорк. Не знам какъв процент истина има в него, но Гутериш ще трябва да внимава, защото много дипломати от Африка, Азия и Латинска Америка ще се обидят, ако той си избере пак европеец за заместник. Това не е начинът, по който ООН традиционно работи. Обикновено високите постове се заемат от различни региони“, подчерта той.
Според политоложката Йохана Даймел България е допуснала огромна грешка. Да се хвърли Георгиева в състезанието на толкова късен етап е политическа катастрофа.
Според нея Бокова е имала шансове да оглави ООН.
Даймел е на мнение, че във външнополитическо отношение е била нанесена голяма вреда – както за самата България, така и за ЕС и за еврокомисарката Кристалина Георгиева. А единствената, която може да се радва – независимо, че в крайна сметка отпадна, е г-жа Бокова, защото тя се е представила най-добре от всички кандидатки.
„Допусната беше огромна политическа грешка. Най-късно през май – след като АБВ напусна коалиционното правителство – трябваше да се помисли дали София да подкрепя и по-нататък г-жа Бокова, която всъщност имаше добри шансове, или пък да се избере нов кандидат“, заявява Йохана Даймел пред ДВ.