10 потресаващи открития, дело на археолози-любители

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Ентусиазмът е нещо, което е важно, но също така и полезно. Науката не е изключение. Именно археолози-любители са допринесли за направата на тези исторически находки.

Храм на джайнистите

При търсене на исторически ценности индийски учител се натъква на стара сграда в гората. Мъжът на име Раджагуру, който е влюбен в археологията, разбира, че става дума за древен храм. Сградата е разграбена и пусна, но сама по себе си представлява огромна историческа ценност.

Там има запазени няколко скулптури и каменна резба от 9 в. Храмът е украсен с изображения от морския живот, риби, раци и др., в чест на някога съществувала на това място риболовна общност.

На известно разстояние от развалините на храма стоят колони, изобразяващи двама покланящи се хора.

Златен къс в Баларат.

Начинаещ златотърсач откри в австралийския регион на Баларат рекордно по размер злато. И преди на това място е откривано злато, но такова „чудовище“ – не.

Златният къс тежи 5.5 кг и е оценен на повече от 300 000 долара.

Безценни артефакти от римската епоха.

Когато Ран Файнщайн и Офер Ранаан изследват мястото на корабокрушение край бреговете на Израел, те откриват скулптура на морското дъно.

Първоначално не й отдават голямо значение и продължават да изследват кораба, който е потънал близо до древно пристанище.

Скоро обаче се появяват още скулптури на дъното. Двойката изследователи все още не знае, че е открила парче от потопената под вода римска история.

Това е най-големият „улов“ за последните 30 години: лампи, амфори, бронзови статуи, хиляди монети с изображения на римски императори, като Константин и др.

Учените предполагат, че корабът е потънал заради буря преди 1700 г.

Ембриони на динозаври

Археологът-любител и химик по професия Тимъти Хуан се натъква на невероятно откритие в китайската провиция Юннан – гнезда с динозаври, които съдържат повече от 200 вкаменени яйца с ембриони в различен стадий на развитие.

До този момент учените не са и мечтаели да попаднат на такава находка, камо ли да могат да получат достъп до етапите на развитие на динозаврите.

Хуан решава да се съсредоточи върху изследването на бедрата на динозаврите и разбира два удивителни факта. Първо, костите им са доста порести, а това означава, че са се развивали много по-бързо от всеки друг бозайник или птица в наши дни.

Второ, бедрените им кости са доста по-малки, в сравнение с мускулите. Това означава, че дребните динозавърчета, още преди да се излюпят, активно са работили с краката си.

Тунелите на робите

В Италия, във вилата на римския император Адриан, е открина неочаквана находка. Става дума за развита мрежа от подземни тунели.

Повечето от тях са известни от запазени планове на архитектурния комплекс. Изследователите обаче не подозирали, че под земята може да съществува толкова голяма мрежа от тунели.

Затова те се обръщат за помощ към археолози-любители, които преди години са успели да отрият част от непознати тунели.

Смята се, че император Адриан ги е използвал за тайни срещи.

Древноримски прически

Археолог-любител и професионален фризьор откри уникален начин да съвместява двете професии.

Джанет Стивън решава да пресъздаде древноримските прически, които преди векове са носели весталките – жриците на богинята Веста. Това били шесте най-важни жени в Рим.

Манастирът на Линдисфарн

За един от най-древните манастири, построени в Англия, по стечение на обстоятелствата не остава нито една информация къде се е издигал. Било известно само, че е построен през 635 г. сл. Хр., близо до построен манастир през Средновековието.

Останките му съумява да открие случаен човек, който по време на разходка открива надгробен камък с дата 7 в. на остров Линдисфарн.

Най-голямото съкровище в Дания

Когато любители-археолози остриват 7 гривни в полето, това събитие само по себе си е обявено за изумително.

Шест от гривните са златни, а една е сребърна. Датират от 900 г.

Цялото злато тежи 900 грама и представлява наследство от епохата на викингите. Впоследствие учените разбират, че находката е част от ритуално погребение или просто скрити лични трофеи.

Златото на Райхсбанк

Монети от времето на Втората световна война с обща стойност 65 000 долара са открити, закопани под дърво. Скоро тези златни монети са взети от централната банка в Германия, тъй като на тях се вижда ясно свастика и думите „Райхсабнк Берлин 224“.

Има обаче нещо любопитно. Монените са странна смес от френска, белгийска, италианска и австро-унгарска валута от 1831 до 1910 г.

Експерти смятат, че тези пари по-скоро са част от златния резерв на банката и някой ги е откраднал.

Итака

Самозван британски археолог смята, че е открил Итака – островът, на който е роден легендарният герой Одисей от поемата на Омир „Одисея“.

Робърт Битълстоун използва полеви разкопки и спътникови изображения, за да направи своето откритие.

Той твърди, че мястото, описано в поемата, съответства на съвременния полуостров Палики. Едно време, смята ученият, той е бил остров.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]