До 2018 г. Европейският съюз може да създаде собствена армия, твърди източник на „Известия“ от Европейската комисия.
Самото създаване на обединен военен щаб ще бъде важна стъпка. Необходимо е обаче да се определят неговите функции и ниво на автономия – основни фактори, бележещи силата на бъдещата армия, посочва събеседникът на всекидневника.
Много въпроси все още не са решени поради различия в оценките, гледищата и стратегическите интереси на 27-те страни партньори. До 2018 г. се налага да очертаем приоритетите, да означим заплахите и да се разберем какви точно действия да предприемаме и какво ще смятаме за допустимо при използване на военна сила. Не по-маловажен е въпросът как ще се финансират операциите и мисиите, добавя той.
Трябва да бъде защитена шенгенската зона в рамките на бъдещ Европейски отбранителен съюз, заявяват военни експерти от Франция и Германия в документа, подготвен от двамата министри на отбраната.
Специалистите предлагат да бъде създаден нов команден център, осигуряващ дейността на военните подразделения, що се отнася до медицинската помощ, координирането на логистичните действия и съвместното използване на военни активи. Идеята е за целта да се използва днешният Еврокорпус, който изпълнява сега хуманитарни и миротворчески мисии, а също така участва в международни военни операции в сътрудничество с европейски мисии и НАТО.
Основен противник на стремежа към развитие на европейска отбранителна политика досега бе Великобритания поради страховете й от евентуална конкуренция с НАТО. Перспективата за излизане на кралството от ЕС отвори път към по-тясно взаимодействие в отбраната между страните членки, отбелязва „Известия“.
Според „Росийская газета“ сложен е въпросът дали Евросъюзът има нужда от собствена армия, „за да отслаби зависимостта си от САЩ“.
„Балтийските страни – чрез президентката на Литва, вече отвърнаха, че не, защото (тази армия) ще дублира НАТО, и заплашиха да блокират инициативите в тази връзка. Но Германия, Италия и Вишеградската четворка са за създаване на европейска армия. На срещата (на върха на ЕС тази седмица) в Братислава се очакват горещи дебати по въпроса“, добавя московският официоз.
Основа за дебатите са четирите направления в плана за изграждане на европейска отбрана, подготвен от екипа на върховния представител на ЕС за външната политиката и сигурността Федерика Могерини.