Румен Петков: Корнелия Нинова най-цинично обслужи Бойко Борисов

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Румен Петков е зам.-председател на АБВ и бивш министър на вътрешните работи. Бивш кмет е на Плевен, народен представител в 39-ото, 40-ото и 41-вото Народно събрание. Член е на БСП до 7 март 2014 г., когато е изключен от партията.

– Г-н Петков, вашият колега и заместник-председател на АБВ Ивайло Калфин написа на стената си във „Фейсбук“, че „отива да работи в Брюксел по реформите в бюджета на ЕС“. Означава ли това, че той излиза от надпреварата за държавен глава на България?

– Не мога да коментирам, защото не съм го чел, но той действително е в командировка в Брюксел именно по повод на тези си ангажименти. Трябва да се прибере в края на седмицата.

– Болни амбиции, неуравновесен характер или тежки зависимости на Корнелия Нинова провалиха преговорите за единна лява кандидатура за президент?

– Не мога да опровергая нито един пункт от вашите разсъждения, но ми разрешете да не влизам в такива оценки сега.

– Кой и кого излъга с кандидатурата на генерал Радев?

– Подходът на г-жа Нинова беше доста грозен. И ако човек чете детайлно стенограмата от Съвета на БСП, ще стане ясно, че късането с АБВ е нейно еднолично решение и че срещу него има много сериозни аргументи. Но не искам да влизам в тези коментари сега. Ще ги направя по един много категоричен начин, когато му дойде времето.

– Чий кандидат в крайна сметка е ген. Радев, за какво оръжейно лоби твърди Татяна Дончева?

– Това е несериозно. Абсурдно е ген. Радев да бъде обвързван с оръжейно лоби или някакви лобита. Лично аз това го считам за непочтено. Въпросът „чий кандидат е“ никога не е стоял и президентът Първанов много ясно каза, че поздравява г-жа Нинова с това, че е имала силата да търси общ път за левицата и намирането на такава кандидатура. Разбира се, след това г-жа Нинова предприе серия от абсурдни действия, които като че ли занулиха шансовете на ген. Радев. Това – от една страна. От друга страна, по твърде циничен даже и за нея начин обслужиха интересите на Бойко Борисов и ГЕРБ.

– Как се водят преговори с Георги Гергов, който настояваше БСП да влезе в управленския формат на Борисов? Стои ли зад провала в ляво интересът на статуквото?

– Преговорните екипи си ги определя всяка една партия. От наша страна проблеми в разговори, преговори и взаимоотношения не са създавани с никого. Ние сме предсказуема партия и сме го доказвали в немногото време на съществуването си. А конкретни персони от гледна точка на възрастта и опита си не мога да си позволя да коментирам.

– Как коментирате тезата, че олигархията пуска три коня в едно състезание? Дончева например визира ген. Радав, Красимир Каракачанов и човека на ГЕРБ, който продължава да бъде неизвестен.

– Не знам чия е тезата за трите коня на олигархията, но АБВ е единствената политическа сила, която искаше да даде възможност на българските граждани да направят информиран избор с президентските дебати, които реализираме от януари. А бягството на ГЕРБ и на БСП от такъв тип политически дебат много ясно показва, че това са партиите, които не желаят българският гражданин да има реален и информиран избор.

– Защо, апропо, ГЕРБ продължава да не обявява своята кандидатура. Времето от 2 октомври до 6 ноември не е ли по-късо от изискуемите 40 дни за изсветляване?

– Защото Корнелия Нинова обслужи интереса им по един начин, за който те не са си и мечтали. Тя реши въпроса. Забелязали сте, че буквално на следващия ден, след като „любезно“ обяви, че ние, от АБВ, ще разберем от медиите нейното решение, че спира преговорите с нас, излезе г-н Томислав Дончев, усмихнат до уши, и с пълно право, разбира се, каза, че Бойко Борисов не е кандидатът за президент. Това обслужва ГЕРБ. Липсата на кампания, липсата на политически дебати ще спести на българските граждани да бъде обяснено, че най-тежкият провал от последните 15 години в политиката, на политическа сила, е на ГЕРБ в президентската институция с Росен Плевнелиев. И те са заинтересовани да няма дебат, защото провалът ГЕРБ ще бъде доказван цветно и аргументирано всеки божи ден. И колкото по-малко дни това се случва, толкова повече се обслужват интересите на ГЕРБ.

– Не мислите ли обаче въпреки всичко това, че Бойко Борисов продължава да е възможен кандидат?

– Не, не считам. Той вече се успокои. Защо му трябва да е кандидат, щом може да продължи да държи инструментите на изпълнителната власт в ръцете си и да посочи следващия?! Г-жа Нинова изигра ролята, заради която беше избрана за председател на БСП. Оттук нататък самата БСП вече не се готви за президентски избори, а за конгрес.

– Реформаторът Трайчо Трайков не е ли трагикомичен образ – изритан веднъж от Бойко Борисов министър и сега неподкрепян от СДС на Лукарски кандидат за „Дондуков“ 2?

– Майка му го е кръстила Трайчо, за да си трае. И това е кандидат за президент. Ами като е мераклия момчето, живот и здраве, ще видим какво ще се получи.

– От кои имена, завъртени в публичното пространство, ще избира за номинацията си АБВ – Георги Първанов, председателя на БАН – академик Стефан Воденичаров, или Георги Кадиев?

– Георги Кадиев е повече от неудачен като пример. Академик Стефан Воденичаров е авторитет в българската наука, когото ние дълбоко уважаваме. АБВ има своя физиономия, свой облик и ще се бори за добрия президент на България.

– ДПС ли ще реши избора за държавен глава?

– ДПС е сериозна политическа партия. Те ще определят ролята и мястото си сами. Не е моя работа да го коментирам.

– По-близо ли сме до предсрочни парламентарни избори след изборите на 6 ноември?

– Аз съм убеден, че през следващата година ще има предсрочни парламентарни избори, защото тази конструкция за подкрепа на правителството е все по-необяснима и за българските граждани, и за нашите партньори.

– Каква е вашата оценка за совалката, която премиерът Борисов направи между Ердоган и Меркел. Полезен ли беше този ход за България?

– Защо си мислим, че това е совалка между Ердоган и Меркел? Това, че се е разходил до Истанбул и до Берлин, защо трябва да го мислим като совалка?

– Т.е. това не е дипломация ли?

– Аз не мога да кажа какво е просто защото не е ясно какво е. Но прави впечатление, че едно категорично настояване на президента Георги Първанов отпреди повече от година България и ЕС да кажат ясно: ние имаме потенциала да поемем толкова бежанци, днес със зоологически ентусиазъм се повтаря от ключови фактори в Европейската комисия и в Европейския съвет, и от премиера Борисов. Защо не подкрепиха държавническото и европейско мислене на президента Първанов преди повече от година, а след като бяха удавени в бежанската вълна, се връщат към тази негова идея? Ето тези недомислия в Европа трябва да бъдат променени, иначе следващата Европа няма да е тази Европа.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]