Виолета Богданова работи в Националния център по наркомании от 2000 г. Тя е национален експерт към Европейския център за мониторинг на наркотиците. В момента ръководи Дирекция „Намаляване на вредите от употребата на наркотични вещества” в Националния център по наркомании.
Г-жо Богданова, какви са последните данни за употребата на наркотични вещества у нас?
Последните данни са за 2014 г., тъй като една година трае обработката на тези данни и така тези за 2015 г. все още се обработват. Такава е и практиката в европейските доклади за употребата на наркотични вещества – те винаги вървят две години назад.
Когато говорим за общата употреба е важно да уточним първо, че става дума за възрастовата граница 15 – 64 години. Второ, този голям интервал обхваща един период, в който в България не е имало сериозно разпространение на наркотици и така се оказва, че ние сме поставени в средата на таблицата за европейското потребление на наркотици и стоим добре спрямо останалите държави в Европа.
Когато обаче се направи извадка от по-младите хора на възраст между 15 и 34 години, тогава вече темпът на нарастване е малко по-различен и трябва да се прави разлика, когато говорим за общото население и, когато говорим за млади хора.
Канабисът е най-често употребяваният наркотик у нас, но друго важно уточнение е, че според Европейския център за мониторинг и контрол на наркотиците, редовна употреба на канабис означава поне 20 дни в месеца. В статистиката, която цитираме обаче става дума за хора, които поне веднъж в живота си са употребили – тоест, експериментирали са.
През последните 5-6 години разпространението на канабис остава стабилно и не нараства. Наблюдава се тенденция за нарастване на дела на жените, употребяващи марихуана и се увеличава броят на младите хора. Ако трябва да говорим в цифри – употребата на канабис поне веднъж в живота за Европа е 24,1%, а за България е 7,5%.
Източник: http://www.dnes.bg/