Таксиджия от Варна „напомпа“ неподходящия клиент и „изгоря“

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Таксиметров автомобил с помпа е хванат вчера във Варна при съвместна проверка на ДАМТН и ИА „Автомобилна инспекция“, съобщи  регионалният началник на Агенцията за метрологичен и технически надзор Валентин Стойчев.

Устройството било монтирано зад самият касов апарат и след неговото включване до летище Варна са отчетени вместо 12,5 – 20 километра пробег.

Злоупотребата е установена чрез използването на таен клиент, който ползвал услугите на таксито до аеропорта.

„Проверките на таксита по Черноморието започнаха в началото на месеца съвместно с представители на автомобилната агенция и наши инспектори от ДАМТН.

Те са във връзка с решение на Министерство на икономиката за масирани проверки от всички негови институции най-вече в туристическите и курортните центрове. Проверки най-вече на таксиметрови коли се извършват освен по курортите и по автомагистралите, проверяваме везните по стоковите борси и тържища, където стават най-големите спекулации. Проверяваме също така бензинови автоколони и водомери.

До момента на територията на Варна и курортите са проверени 135 таксиметрови коли, от които са констатирани 10 нарушения. 8 от тях са свързани с изтекъл срок на валидност на разрешителните за упражняване на дейност и са съставени 8 акта. 9-тото нарушение е използване на таксиметров апарат с нарушени метрологични характеристики, т.е. той има отклонения, но не е открита помпа. Десетото нарушение беше именно при този таксиметров автомобил, при който беше хваната „помпата“.

Това става много трудно, защото шофьорите, които си служат с тази измама са много добри психолози. Те не на всички включват „помпата“. Приоритетно се използва при превоза на чужденци по летища и гари, на клиенти, които изглеждат по-състоятелни или клиенти, които са в някаква еуфорична форма.

За да бъде гарантирано, че ще имаме разкриваемост на такива таксита, ние използваме услугата на таен клиент. От една до друга точка предварително се измерва разстоянието. След това се наема такси да мине по същия маршрут. В момента, при който таксито стига крайната си точка, експертите извършват стандартната проверка на автомобила. В конкретния случай отклонението беше за 7,5 км, което породи основателни съмнения че този автомобил има „помпа“.

При разглобяването такава беше открита. Сега това средство се спира от движение, прави се акт и се предава на компетентните органи“, разказа Валентин Стойчев.

Той уточни още, че глобата при това нарушение е между 200 и 500 лв., а персонална отговорност за провинението носи шофьора на таксито.

Това е първият подобен случай за този сезон, а през миналата година са засечени две таксита с такова устройство.

Валентин Стойчев посъветва клиентите, които имат съмнения за драстично завишена сметка, да сезират Автомобилната агенция, Комисията за защита на потребителите или ДАМТН, като предварително запишат фирмата и номера на таксито. След това по дадения сигнал ще бъде извършена проверка.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]