„Вечните“ концесии минаха на първо четене през парламента

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Концесиите се разделят на три групи – за строителство, за услуги и за ползване. Възложители ще бъдат министрите и кметовете, вместо Министерския съвет и Общинските съвети, както беше досега.

Това реши Народното събрание при приемане на Закона за концесиите.

Законопроектът беше приет със 75 гласа „за“, 38 „против“ и 27 „въздържал се“. В новия вариант на закона липсват заложени срокове за продължителност на концесиите, което на практика ги превръща във вечни, като вече има възможност таксите от концесия да се предоставят на концесионера.

Измененията уреждат основните принципи и правила, свързани с подготовката, провеждането и приключването на процедурите, изпълнението и контрола по концесионните договори, както и необходимите действия по планирането им. Отменят се действащите Закон за концесиите и Закон за публично-частно партньорство и се изменят законите, съдържащи разпоредби, свързани с концесии, с цел създаване на предпоставки за изпълнение на новия закон.

Резултатите от прилагането на новия Закон за концесиите се очаква да бъдат насочени основно към разширяване на възможностите за използване на концесията като форма на публично-частно партньорство за създаване на публични ресурси, блага и услуги при високо качество и ползи както за публичния и за частния сектор, така и за обществото като цяло. Данаил Кирилов от ГЕРБ откри дебатите и посочи , че този законопроект съдържа достатъчно аналитичен материал по отношение на приложението му.

Той обърна внимание, че промените са изработени по изискванията на европейски директиви. Вицепремиерът Томислав Дончев обясни, че Законът за концесиите не само транспонира приложимото европейско законодателство, не само отваря нови възможности в сферата на публично-частното партньорство, а е важен, защото може да осигури икономически изгодно ползване на държавните активи, да доведе до по-качествени услуги на по-ниска цена, както и до нови инвестиции. Депутатът от БСП Янаки Стоилов заяви, че групата му няма да подкрепи законопроекта в този му вид.

Той призова да се продължи работата по него, ако искат чрез него да бъдат защитени българските национални интереси. Патриотът Димитър Байрактаров също обяви, че групата му няма да подкрепи промените в Закона за концесиите. Според Иван Иванов от АБВ приемането на Закона за концесиите ще продължи практиката на разграбването на държавните богатства за жълти стотинки. Той обясни, че поради тази причина АБВ ще се въздържи от подкрепа на законопроекта.

Източник: https://www.actualno.com

[elfsight_social_share_buttons id="1"]