Европейската сметна палата има забележки към мерките, които България взема против дискриминацията на ромите, предаде БТА.
Днес бе представен доклад, в който се оценява как е използван бюджетът на ЕС от 2007 г. насам за приобщаване на ромите.
Направени са проверки в България, както и в Испания, Унгария и Румъния.
Четирите държави са допринесли за приобщаването на ромите в последното десетилетие, е записано в документа.
Същевременно за България се посочва, че липсва политическа воля и че е необходимо подобряване на мерките за борба с дискриминацията на ромите. Признато е все пак, че само у нас и в Унгария са определени цели, свързани с борбата с дискриминацията.
Като недостатък в България се откроява, че в националната стратегия не са определени процедури за наблюдение и отчетност на проектите за ромите, финансирани с европейски средства.
А проект за здравеопазването на ромите у нас бил провален поради „липсата на насоченост“ при определянето на целевата група и недостатъчното внимание към културните особености. По-точно – в кампания за медицински прегледи ромите били поканени с писма, а те са неграмотни. Препоръчва се използването на посредници.
Според документа на Европейската сметна палата ромите в България са около 750 хиляди или 9,9 на сто от населението. Общо в ЕС те са около 6,2 млн. души и са най-голямото етническо малцинство в Общността.
В бюджета на ЕС до 2020 г. за приобщаването на маргинализирани общности като ромите са предвидени около 1,5 млрд. евро.