Ще се предаде ли коронавирусът от бременната майка на детето й?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Няма данни за хоризонтално предаване на коронавирус от бременната майка на плода.

На този етап обаче в статистиката са регистрирани твърде малко случаи, за да има категорично заключение. Не е ясно и какви биха били последиците за нероденото бебе при евентуално заразяване. Бъдещите майки е необходимо да бъдат особено внимателни, съветват специалистите от специализираната университетска акушеро-гинекологична болница „Селена“.

Превантивните мерки са задължителни, както и търсенето на медицинска помощ при симптоми – висока температура, кашлица или затруднено дишане.

Коронавирусните инфекции причиняват остри респираторни синдроми и могат да причинят тежки неблагоприятни ефекти върху бъдещите майки. Потенциална опасност e възможността за спонтанен аборт, преждевременно раждане, изоставане в развитието на плода или фатален край за майката. Засега в световен мащаб има данни само за едно умерено тежко заболяване от COVID-19 на бременна жена в тридесета гестационна седмица. Бъдещата майка е подложена на белодробна вентилация, бебето е родено по спешност със секцио. В момента майката е в добро състояние. Останалите случаи на бременни с коронавирус са със симптоми с нисък интензитет и без отражение върху бременността.

Всяка бъдеща майка, която е пътувала в страна, засегната от COVID-19 през последните 14 дни или е имала близък контакт с пациент с потвърдена инфекция, е необходимо да бъде тествана за вируса. Бременните жени с потвърдени положителни лабораторни резултати за вируса, които нямат симптоми, е необходимо да останат под домашна карантина за не по-малко от 14 дни. Пациентките, които се възстановяват от леко заболяване, е необходимо да бъдат наблюдавани със специално внимание от специалист след излекуване от вируса. Акушер-гинекологът е необходимо да следи за забавяне растежа на плода.

На база световните препоръки към медицинските лица, работещи с бременни жени, специалистите в УСБАЛАГ „Селена“ са готови с алгоритъм за реакция при случаи на коронавирусни инфекции. Бременните жени с пневмония вследствие COVID-19 е необходимо да бъдат хоспитализирани в лечебно заведение от трето ниво на компетентност и да се наблюдават от екип от специалисти. При наличие на данни за сепсис, пациентката е необходимо да бъде преместена в отделение за интензивна грижа. Критериите, които се наблюдават от специалистите, са наличие на ниско кръвно налягане (горната граница е под 100mmHg), ускорено дишане (дихателната честота по-голяма от 22 вдишвания в минута) и оценка на съзнанието по Glasgow Coma Scale.

За бременните жени с потвърдена инфекция, изборът на срока за раждане трябва да бъде направен индивидуално според гестационната седмица на бременността, състоянието на майката и данните за състоянието на плода. Препоръчва се когато е възможно раждането да се направи естествено с индукция. Ако майката е твърде изтощена от вирусната инфекция, е възможно да се наложи инструментално раждане.

Вече родилата майка с положителна проба за COVID-19 трябва да бъде изолирана от бебето докато симптомите на вируса отшумят напълно, но за не по-малко от 14 дни. През този период се препоръчва кърменето да се осъществява с предпазна маска и стриктна дезинфекция на ръцете. За намаляване на риска, някои специалисти препоръчват кърмата да се изцежда и да се дава на бебето с шише. Няма данни за предаване на вируса чрез кърмата.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]