Съветът за електронни медии (СЕМ) ще санкционира Нова тв и Би Ти Ви заради отразяването на инцидента с гимнастичката Цветелина Стоянова, каза пред „Дневник“ председателят на регулатора Мария Стоянова. След като вчера съветът излезе с доклад, според който медиите са нарушили Закона за радиото и телевизията, сега юристите подготвят актове, които да бъдат връчени на двете медии. Очаква се в 6-месечен срок след това СЕМ да излезе с окончателно решение за глобите.
Регулаторът също така ще сезира Националния съвет за журналистическа етика за нарушения на етичните норми.
„Нашата идея не е само да глобяваме, а и да заздравим средата“, коментира днес Стоянова. Тя изрази надежда журналистическата гилдия да проведе професионална дискусия за начините на отразяване на инциденти, в която да се включи широк кръг експерти, включително психолози и представители на регулаторите.
„Дневник“ потърси за коментар представители на двете телевизии. И от „Нова тв“, и от Би Ти Ви съобщиха, че подготвят официални позиции, с които ще излязат.
В доклада, с който СЕМ излезе вчера, се посочва, че при Би Ти Ви и Нова тв е налице преекспониране на темата за инцидента със състезателката по художествена гимнастика. „Фиксирането върху личната драма, множеството включвания от болницата и мястото на инцидента, запълването на информационното време на целия сутрешен блок в двете програми на 15.06.2016 г., граничат със сензация. По този начин медиите преминават границата на нормалните човешки взаимоотношения и оставят впечатление, че се спекулира с лична трагедия“, се казва в документа.
Според него разпространеното медийно съдържание не е в полза на обществения интерес, а дадените подробности около инцидента и личността на момичето може да се възприемат като аспекти, свързани със семейния ѝ живот и здравния ѝ статус. „Навлизането в личния живот на младото момиче и спекулациите около инцидента не са съотносими към стандартите на журналистическата етика. Излъченото медийно съдържание носи риск от вторична виктимизация на близките на момичето. Нарушени са изискванията на Етичния кодекс“, се казва още в доклада.
Именно заради нарушените етични норми регулаторът е решил да се обърне към Националния съвет за журналистическа етика, обясни още Мария Стоянова. „Много бих се радвала, ако тази тема послужи за изходна точка за разговори за преосмисляне на стандартите“, каза председателят на медийния регулатор. Тя посочи, че има международни стандарти, но те „очевидно не са стигнали до нас“.