Има много причини, поради които стомахът се подува, а някои от тях могат да бъдат много сериозни.
Синдром на раздразненото черво. Това е една от най-честите причини за подуване на корема – засяга около един на петима възрастни. Този синдром се характеризира с това, че една част от червата функционира нормално, но различните части не осигуряват нормалното функциониране на целия чревен тракт като цяло.
Симптомите на това разстройство, в допълнение към подуване на корема, могат да бъдат коремна болка, диария, запек или комбинация от тях, понякога гадене, умора и главоболие.
Метеоризъм.Яденето на храни, които произвеждат много газове по време на храносмилането, също може да причини подуване на корема. Типични провокатори на метеоризъм са броколите, бобовите растения и нишестени храни – намаляването на тези храни в диетата ви може да помогне за облекчаване на неприятните симптоми.
Целиакия. Характеризира се с непоносимост към протеин, наречен глутен, намиращ се в пшеницата, ечемика и ръжта. Симптомите на целиакия са различни, но в повече от половината от случаите преобладават дисфункции на стомашно-чревния тракт (гадене, повръщане, метеоризъм), изоставане във физическото развитие, алергии, загуба на памет, умора и лош сън.
Ако подозирате, че може да имате цьолиакия, посетете Вашия лекар. Има кръвен тест, който може да изключи или потвърди наличието му.
Възпалително заболяване на червата. Има два вида възпалителни заболявания на червата – болест на Крон и улцерозен колит. Основните им симптоми обикновено са промени в обичайната работа на червата, коремна болка и диария (често с кръв или слуз), подуване на корема. Освен това човек може да има фебрилни състояния, той губи тегло.
Рак на яйчниците Постоянното издуване на корема може да е признак на рак на яйчниците, въпреки че този симптом често се игнорира от жените (обикновено се свързва с храненето и храносмилането). Но в случай на рак, подуването на корема има отличителна черта – става продължително. Следователно, ако коремът изглежда подут за три или повече седмици, трябва да се консултирате с лекар и да бъдете прегледани, за да изключите рака на яйчника.
Хормонални колебания. При жените по време на бременност и точно преди началото на менструацията нивото на хормона прогестерон в организма се повишава, което може да забави чревната двигателна активност. В резултат на това преминаването на храната през тракта се забавя, възникват запек и подуване на корема.
Стрес. Повишената тревожност причинява физиологични промени в организма, намалявайки нивото на полезните бактерии в червата. Сред тях е реакция, която отстранява кръвта от храносмилателната система към други части на тялото, което прави процеса на храносмилане по-малко ефективен и може да доведе до подуване на корема.
При някои хора реакцията на стрес също води до промени в дишането, което води до поглъщане на въздух и, като резултат, до подут корем.
Какво помага да победите подуването на корема след седмица. Британската диетоложка Натали Ламб дава следните съвети.
- Вземете пробиотици.
- Използвайте ябълков оцет преди всяко хранене.
- Намалете количеството на прости захари и рафинирани въглехидрати в диетата.
- Започнете да ядете повече фибри.
- Яжте домашен костен бульон.
- Отпуснете се по-често.
- Поддържайте физическата активност. Упражнението може да помогне за подобряване на подвижността на червата и е достатъчно да ходите 30 минути на ден, за да направите разлика.
Източник: zdrave.to