Всяка година на 10 декември отбелязваме Световния ден за правата на човека. На тази дата през 1948 г. е приета Всеобщата декларация за правата на човека. Въпреки международните усилия за защита на човешките права и до днес има тежки нарушения и потъпкване на човешкото достойнство, права и живот.
Насилието над жени, кризата с рохингите, продължителните военни конфликти, хуманитарната криза в Йемен – това са само малка част от примерите за потъпкване на човешките права по света. Тук няма да се спираме на конкретни случаи, а ще ви представим кои са едни от най-лошите практики, които ограничават и злоупотребвят с правата на хората.
1. Детските бракове
По данни на организацията „Момичета, а не булки“ всяка година по света 12 милиона момичета се омъжват преди да навършат 18 години. Това прави 23 детски бракове всяка минута или 1 детски брак на всеки 2 секунди. Около 650 милиона жени днес са се омъжили докато са били деца. Това е глобален проблем, който обхваща различни страни, култури, религии и етноси. Момичета булки могат да бъдат открити във всеки регион по света – от Близкия Изток до Латинска Америка, Южна Азия и Европа.
2. Преследване и убийства на хора с албинизъм
Хората с албинизъм са преследвани в Африка, особено в Танзания, където от началото на века до 2016 г. има 76 убийства на албиноси, по данни на ООН. В друга африканска държава – Малави, някои смятат, че хората с албинизъм имат магия в костите си, която би могла да ги направи богати. Мнозина плащат огромни суми за частите на тялото им, позволявайки на зловещата търговия с човешки кости да процъфтява. Хората с албинизъм в Африка са смятани за „духове“ и са нападани не само от престъпници, но и от близки роднини.
Почти всяка страна по света е засегната от трафика на хора. Жертви на тарфиканти стават хора, които след това са принуждавани да работят или да проституират. Трафик има и на бежанци и мигранти. По данни на ООН 51 на сто от жертвите на трафик са жени, 28 на сто са деца и 21 на сто са мъже. 43 на сто от жертвите са трафикирани вътрешно в рамките на националните граници на страните.
4. Генитално осакатяване на жени
То включва процедури, които умишлено променят или причиняват нараняване на женските полови органи по немедицински причини. Тези процедури нямат полза за здравето на момичетата и жените, а точно обратното. Могат да причинят силно кървене и проблеми с уринирането, а по-късно и кисти, инфекции, както и усложнения при раждането и повишен риск от смърт на новороденото. По данни на Световната здравна организация повече от 200 милиона жени и момичета са преминали през тази процедура в 30 държави в Африка, Близкия Изток и Азия, където тя се практикува.
5. Престъпления срещу деца по време на военни конфликти
Съветът за сигурност на ООН осъди следните шест тежки нарушения срещу деца по време на война, които през 2017 г. са наблюдавани в 20 засегнати от конфликт държави по света. А именно: убиване и осакатяване на деца; използване на деца от въоръжени сили или групи; атаки на училища или болници; изнасилване или друго сексуално насилие над деца; отвличане на деца; отказ от хуманитарен достъп за децата.