Лозан Панов: С тупане на топката няма как да се случи съдебната реформа.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Както конституционните промени, така и тези в Закона за съдебната власт (ЗСВ) са най-минималният и окастрен вариант на идеи, реализирани в законопроекта, които бяха предвидени още с актуализираната стратегия преди вече година – година и няколко месеца. Тази позиция изрази шефът на ВКС Лозан Панов.

По думите му с обърканата позиция на ВСС по последния пакет от съдебната реформа му прилича на промените преди година в Конституцията. Тогава „правителството на Темида“ имаше 3 различни позиции по промените, напомни съдия №1.

Другата връзка, която няма как да не направя, е, че това се случва точно в момент, в който приключва след месец и половина дейността на Народното събрание. Миналата година имаше местни избори, сега предстоят президентски избори, така че няма как да не направя тези асоциации с предходен период, коментира Панов.

Според него обаче по-важният въпрос е дали позицията на ВСС касае принципни различия, предложени в законопроекта, или поне от първоначалните обсъждания – проблеми, свързани с прецизиране на текстовете в Закона за съдебната власт.

Панов припомни, че дискусията миналия четвъртък е прераснала в съвсем различна тематика, включително „споменаването на противоконституционност без никакви конкретни аргументи в полза на подобно становище“ . А случващото се днес, магистратът определи като „тупане на топката или търсене на някаква друга цел“.

Време за тупкане на топката няма, защото промените вървят от дълго време насам, подчерта той.

Председателят на ВКС напомни дългия път на стиковане и обсъждания на пакета от промени, минал през ВКС, през апелативните съдилища в страната, както и със самия ВСС, а после членове на Съвета са участвали и в Съвета за съдебна реформа, който подготвя промените.

Лозан Панов се съгласи, че и повереният му съд – ВКС, не е имал достатъчно време за обсъждане на много важния втори пакет от промени в ЗСВ.

Фактът е, че първият пакет няма как да върви без реализирането на втория. Така че минирането както на първия, така и на втория води в крайна сметка като краен резултат – удар против целия общ пакет промени на ЗСВ, а оттук и върху съдебната реформа.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]