Нови схеми за онлайн измами, вижте какви!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Десетки българи, които продават автомобили, скъпа техника или животни от редки породи в интернет, са атакувани от мошеници с нигерийски телефонни номера. Измамите стават през сайтове за продажба на коли, платформи за безплатни обяви и дори страници за запознанства. При схемата се крадат лични данни, банкова информация, включително и това, което се опитват да продадат, предаде NOVA.

Преди дни Бисер Тодоров от Русе публикува обява за продажба на скъп фотоапарат в една от платформите за безплатни обяви. Офертите за покупка не закъсняват.

„Кодът се оказва на Нигерия. А кореспонденцията се води на английски език в Messenger през телефона, който съм оставил в обявата”, разказа потърпевшият.

По време на разговора искат и банкова сметка, по която да преведат парите за апарата.

„След два дни човекът ми изпраща платежен документ. Пита е за имената ми, за банковата сметка. И ми казва: „Веднага, щом изпратиш апарата, автоматично ти се превеждат парите по сметка”, каза още Тодоров. В платежното дори били включени 2200 лв. за доставка. Бисер се усъмнил и поискал да изпрати стоката чрез куриер – с наложен платеж. Но купувачът не се съгласил. Тогава Бисер разбира, че е мишена на измама и проверява платежното, което му е изпратено в посочената банка.

„Оттам ми казаха, че документът в мейла е фалшив и ме предупредиха да не изпращам пратки към този адрес”, каза още Тодоров.

„Те издават платежни нареждания от различни банки, с логата им, които най-често не са български. Съответно ние няма как да знаем как изглеждат реално техните платежни”, обясни IT експертът Александър Ненов.

През последния месец още десетки потребители са атакувани чрез така наречената нигерийска схема. Тя наподобява стари измами, при които се използват европейски телефонни номера и самоличности за по-голямо доверие. Сега обаче измамниците стават още по-безскрупулни и изобретателни, разказва Ненов. При нигерийската схема оставаме не само без стоките, които се опитваме да продадем. На прицел са и личните ни данни, разкриват експертите.

„Тази схема работи в посока крадене на самоличност. Ние изпращаме някаква информация, с която може да бъде изтеглен кредит някъде по света, може да бъдат издадени фалшиви документи. Източват се техните сметки, източват се данни”, каза още Ненов.

Според експертите зад схемата стои добре организирана престъпна група. И предупреждават, че опитите за измама до края на годината ще са още по-агресивни, тъй като предстои голямото пазаруване около Черния петък и Коледа.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]