С резолюция на Общото събрание на ООН датата 19 ноември е обявена за Световен ден на тоалетната, който е призван да фокусира вниманието върху проблемите на хората, които нямат достъп до санитарно-технически средства.
Инициативата беше лансирана и утвърдена на проведената през 2001 година в Сингапур Международна конференция, посветена на тази тема. На 19 ноември беше взето решение за създаването на Световната организация на тоалетната, съобщава ТАСС.
Всяка година Денят на тоалетната е посветен на дадена тема. През 2019 г. мотото е „Да не изоставяме никого“, като идеята е никой да не бъде лишен от достъп до безопасни тоалетни.
От ООН отбелязват, че близо 60% от световното население /около 4,2 милиарда души/ или нямат тоалетни вкъщи, или че те не са оборудвани с канализация. Достъп до основни санитарни условия имат 74% от населението на Земята /5,5 милиарда души/.
В световен мащаб около 80% от фекалните води попадат обратно в екосистемите без каквато и да било обработка или вторично използване. Едва 39% от глобалното население /около 2,9 милиарда души/ са обезпечени с адекватното санитарно обслужване, при което фекалните води подлежат на безопасна обработка.
По данни на ООН подобряването на санитарното обслужване заедно с осигуряването на безопасна питейна вода, може да предотврати в планетарен мащаб всяка година около 842 хиляди смъртни случая.
Една трета от училищата по света не са оборудвани с тоалетни. Около 900 милиона ученици нямат възможност дори да си измият ръцете, след ползването на тоалетна.