От 1980г. до 2010г. маларията е отнела живота на между 1,2 млн. и 2,7 млн. души всяка година. Според доклада на Световната здравна организация от 2017г., тогава маларията е причинила смъртта на 435 000 души, като общият брой на заболелите в световен мащаб е бил 219 млн.
Тези данни сочат към един възможен извод – че маларията е убила повече хора, отколкото която и да е друга болест в историята.
Историкът Тимъти Уайнгард споделя следното в най-новата си книга „Комарът: Историята на най-смъртоносния хищник”: тези насекоми са убили 52 млрд. души от общо 108-те млрд., живели някога на Земята.
В хода на историята вредата, причинена от тези създания, е предопределила съдбата на цели империи и нации, блокирала е икономически дейности, предрешавала е изходът на различни военни конфликти.
Комарите са играли по-голяма роля в историята на човечеството, от което и да е друго създание, пише Мануел Пейнадо Лорка за EL PAIS.
Преносителите на маларията са женските представители на рода комари Анофелеси, чиито 465 вида на практика се срещат из целия свят.
В своята книга Тимъти Уайнгард дава десетки примери от историята, когато по вина на маларията цели войски са били унищожавани, умирали са владетели, вследствие на което техните общества са се превръщали в лесна плячка за други.
Историите, които Уайнгард разказва, са много и те доказват ролята на комарите в промяната на световния ред.
От Древна Елада до Втората световна война, през Войната за независимост в САЩ и прочие, историкът изтъква събития, чийто изход е бил предрешен по вина на болести, пренасяни от тези на пръв поглед невзрачни насекоми.