Близо 18 000 двойки на външното оценяване по математика.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

От седмокласниците 17 983 деца са изкарали двойки на външното оценяване по математика. Това обяви министърът на образованието Меглена Кунева, предаде БГНЕС.

Предварителните данни за резултатите от външното оценяване на учениците от четвърти и седми клас всяха смут заради огромния процент двойки, който децата са изкарали най-вече по математика. Седмокласниците имат 17 983 двойки на първия модул, т.е. този, който е само за външното оценяване и включва по-елементарните задачи.

На втория модул обаче, който е с много по-сложни задачи, децата са показали по-добри резултати и двойките сумарно от първия и втория са 3881. От тези данни излиза, че повечето деца не са успели да решат по-елементарните задачи, а далеч по-сложните задачи са се оказали по-лесни за тях. Експерти от Министерство на образованието обясниха драстичната разлика в данните и защо се е стигнало до тук. Според тях от втория модул децата получавали точки за всеки отделен елемент от задачата (например вярно направен чертеж) и в края на краищата дори за нерешена задача получават повече точки, с които успяват да се класират за среден.

Въпреки тази подробност от МОН са категорични, че скалата за среден не е занижена, а експертите само представят данните от страната. На външното оценяване за четвърти клас са се явили 58 320 деца по Български език и литература (БЕЛ) и 58 131 деца по математика. От тях най-висок успех са изкарали по БЕЛ децата от София – град, Смолян и Видин, а най-зле са се представили децата в Сливен, Силистра и Ловеч. По математика най-добри са резултатите в Смолян, София – град и Варна, а най-ниски са резултатите в Сливен, Шумен и София – област. От данните, с които МОН разполага, може да се констатира, че по БЕЛ е необходимо да се акцентира повече върху формирането на умения за четене с разбиране, а по математика – върху пространственото мислене и решаването на текстови задачи.

На външното оценяване след седми клас са се явили 53 579 ученици по БЕЛ и 53 212 по математика. От тях най-добри резултати по БЕЛ са изкарали учениците от София – град, Смолян и Търговище, а най-лоши са резултатите на децата от Сливен, Враца и Плевен. По математика най-добре са се представили децата в София – град, Варна и Търговище, а най-зле тези от Шумен, Враца и Видин. Резултатите за седми клас по двата основни предмета са по-лоши от тези от предходните години.

Анелия Рангелова – експерт от МОН за началното образование, обясни, че вече с резултатите от външното оценяване ще може да се кандидатства, т.е. учениците ще бъдат подреждани по успех, в тестовете ще има задачи с различна трудност за различните деца и различното им ниво. По този начин ще се отчита по обективно представянето на учениците и данните, с които МОН ще разполага, няма да бъдат суха статистика по региони, а ще отчитат и нивото на отделните ученици и те ще могат да кандидатстват за продължаване на образованието си в средните училища.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]