60 афтършока два дни след земетресението в Сандански.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

index

Bтори ден след земетресението, което удари Сандански в 11,58 ч на 22 май, земята продължава да се люлее. До понеделник следобед вторичните трусове (афтършокове) вече бяха над 60.

В неделя по обед 4,3 по Рихтер паникьосаха хората в курортното градче, Петрич, Кресна, Мусомище, Гоце Делчев, Мелник, Банско, Кюстендил, както и областния център Благоевград. Дълбочината на труса е била 10 км. Бе усетен дори в София и Пловдив. Точно в този ден пък в Перник отбелязаха 4 г. от силното земетресение там, оставило десетки семейства без дом, пише 24chasa.bg.

Вторичната активност носи трусове с магнитуд под 2 и се улавят само от чувствителната техника, каза Илиана Попова, дежурен сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.

В района се случват 1/3 от земетресенията в България. Там земята се разлюлява ежеседмично със сила около 3 по Рихтер. Това означава, че напрежението се разтоварва и няма основание за притеснение, обясни в деня на труса проф. Емил Ботев, шеф на департамент “Сеизмология” на института.

Вторичните микротрусове са нормални, те са далеч по-слаби от основния и е възможно процесът да продължи още 2-3 дни, дори и повече, обясниха още специалистите.

Най-силното земетресение в района е било през 1904 г. в Кресненското дефиле – с магнитуд от 7,8 по Рихтер.

Най-опасните сеизмични зони у нас са именно Струмската в Югозападна България и Маришката в Централна България. На двете места сеизмолозите са извършвали полеви дейности в голяма дълбочина, за да проследяват земекорните слоеве.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]