Прокурори разпитаха Ненчев за договора за ремонт на двигатели

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Министърът на отбраната Николай Ненчев беше разпитван близо два часа в Следствения отдел на Софийската градска прокуратура заради договора с Полша за ремонта на шест двигателя за изтребителите МиГ-29.

Пред журналисти Ненчев каза, че е бил разпитан по предварителна проверка във връзка с договора. „Още веднъж искам да потвърдя, че това за мен и за колегите, за правителството беше геостратегически избор“, каза министърът, който заяви, че не намира нищо нередно и е спокоен.

Ненчев каза още, че прокурори са му задали въпроси, които му се сторили неуместни, но не поиска да ги коментира. Министърът не знае по чий сигнал е тръгнала проверката, но предположи, че вероятно става въпрос за засегнати интереси.

В качеството му на адвокат, лидерът на ДСБ Радан Кънев придружаваше Ненчев. Според него няма нищо нередно в проверката. „Искаме да дадем възможност на прокуратурата да си свърши работата. Да изразим надежда, че тя няма да бъде инструмент на политическа поръчка, каза Кънев и добави, че към момента няма основания да се твърди за такава поръчка“, каза Кънев.

Ненчев обясни, че не е изненадан от проверките, които продължават от известно време не само към него, а и към някои от заместник-министрите и други хора, които са имали отношение. Попитан за цената, качеството или за избора на изпълнител става въпрос, министърът отговори, че е за избора, като по думите му цената почти не са коментирали, но тя е очевидна – много по-ниска от цената на РСК „МиГ“.

През декември 2015 г. стана ясно, че прокуратурата е възложила на ДАНС да провери договора за ремонт на изтребителите ни с Полша по сигнал на гражданин, който се позовавал на медийни публикации. От прессъобщение на прокуратурата тогава стана ясно, че сигналът е внесен на 9 октомври от Ромил Златанов. В него се твърди, че са допуснати правонарушения във връзка с предстоящо сключване на договор за ремонта на самолети МиГ-29. Към сигнала са приложени статии по темата от различни медийни издания. От ВКП сигналът беше пратен в Специализираната прокуратура.

Десет дни по-късно е отказано образуването на досъдебно производство, тъй като не били установени данни за престъпления против републиката, извършени от организирана престъпна група. Сигналът обаче е препратен на СГП заради налични данни за престъпление от общ характер.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]