Понякога колебливият отговор или пръстът с мазоли от спусъка на оръжието са достатъчни за разпознаване на потенциални джихадисти. Подробни разпити и вземане на пръстови отпечатъци предстоят на тези, които бягат от последния бастион на групировката „Ислямска държава“ в Източна Сирия.
В пустинята край село Багуз камиони продължават да стоварват безкраен поток от мъже, жени и деца, напуснали последните контролирани от „Ислямска държава“ територии, за да се предадат на Сирийските демократични сили.
„Мъжете оттук, а жените от тази страна“, се провиква един от бойците на подкрепяния от Вашингтон арабско-кюрдски съюз. Някои от тези бойци са с маскирани лица.
Представител на Сирийските демократични сили взема с помощта на специално устройство пръстови отпечатъци на мъжете, а след това им прави снимки и ги пита за името и гражданството им.
На въпроса коя е родната му страна, един от мъжете проявява колебание. Той смотолевя несвързани изречения и в крайна сметка отговаря: Ирак. Изпратен е при втори човек, който да го разпита, а след това ще отиде и при трети, който има още повече въпроси.
Щом разпитите приключат, мъжете са отвеждани настрани, където сядат на земята в редици и на разстояние едни от други.
За разпознаване на закален в сражения човек понякога е необходимо съвсем малко. „Понякога имаш усещането, че човекът е боец на „Ислямска държава“, защото се колебае в отговорите или заради белези по ръката, издаващи усилена употреба на спусъка на огнестрелно оръжие, или заради белези по рамената му, от които се разбира, че е носил бронежилетка“, казва пред Франс прес един от разпитващите, пожелал анонимност по съображения за сигурност.
„Цивилни или джихадисти?“
Войници от международната коалиция начело с Вашингтон, които подкрепят Сирийските демократични сили в борбата срещу „Ислямска държава“, патрулират в района. Каква е тяхната роля в операциите по пресяване? Никой не казва.
От началото на офанзивата им през септември Сирийските демократични сили превзеха по-голямата част от териториите, останали под контрола на „Ислямска държава“. Обкръжени в последните си позиции, непреклонни джихадисти продължават да контролират няколко селища и земеделски земи.
Повече от 32 000 души, основно семейства на джихадисти, са напуснали от началото на декември териториите на „Ислямска държава“, съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права.
Сред тях са и повече от 2700 бойци, част от които спонтанно се предадоха, а други бяха засечени сред тълпата, по данни на центъра.
„Страхувах се да не ме арестуват“, казва пред Франс прес един от новодошлите, чиито близки напуснали териториите на „Ислямска държава“ преди седмица и били изпратени в лагера за разселени Ал Хол в Северна Сирия.
„Поддържам връзка с тях и те ми казаха: тръгвай, нищо няма да ти се случи“, разказва той.
Жените също са подлагани на проверки. Една от жените бойци на Сирийските демократични сили е натоварена да проверява лицата, скрити зад никабите, и да претърсва вещите на жените.
На „имигрантките“ – чужденките от „Ислямска държава“, които не са нито сирийки, нито иракчанки, им взимат пръстови отпечатъци и им правят снимки.
Целта на „тази операция за сигурност е да се разбере кои са разселените. Дали става дума за цивилни, или за скрити бойци“, заяви пред Франс прес Мохамед Сулейман Усман, представител на местните власти, натоварен с прехвърлянето в лагера Ал Хол.
„Те ще ви изколят“
Седнали на земята и заобиколени от децата си, жените задават само един въпрос: кога ще бъдат отведени в лагера Ал Хол.
Някои разказват, че едно от децата е починало през нощта заради студа и че две жени са родили.
Пристига камион и всички се втурват към него, защото ще бъде раздаван хляб.
Амена Хадж Хасан, родом от провинция Алепо в Северна Сирия, е напуснала село Багуз заедно с петгодишния си син.
Съпругът и, „скромен служител на „Ислямска държава“, избягал преди пет месеца нелегално в Турция, където работи. „Исках да избягам от самото начало на бомбардировките преди няколко месеца, но ни казаха „кюрдите ще ви изколят“, разказва младата 28-годишна жена.
В разговора се включва и Нура ал Али, която е разстроена от раздялата със съпруга й заради процедурите за сигурност.
„Бойците на „Ислямска държава“ вече не могат да попречат на хората да избягат“ през последните няколко дни, твърди 18-годишната Ал Али.
Тя уверява, че съпругът й „нито ден“ не е бил член на „Ислямска държава“. „Той работеше в ресторант“, казва и добавя, че не се е подчинявала на джихадистите, налагащи строга интерпретация на исляма. „Слушах музика тайно“, разказва Нура ал Али. Сега тя има само едно желание: „Да отида със съпруга си в Турция, за да се съберем със семействата си“.