Предложението за видеонаблюдение в секциите идва от „Воля“ и според тях така всеки гражданин ще може да подава сигнали за нарушения в изборния процес.
Според поправките машинно гласуване няма да има навсякъде за следващите избори, а ЦИК ще определя къде да се провежда.
Броят на избирателните секции, където ще има машинно гласуване, обаче не трябва да бъде по-малко от 1000. „Информационно обслужване“ АД ще изработва специализираните устройства за гласуване във всички избирателни секции.
Вот с машини няма да има и в избирателните секции с по-малко от 300 избиратели, в подвижните избирателни секции, както и извън страната.
С промените се предвижда и дистанционното електронно гласуване да се реализира поетапно, след провеждане на проучване и създаване на защити на резултатите.
Решението да няма машинно гласуване във всички избирателни секции породи спор между управляващи и опозиция. Според БСП мнозинството не иска да въведе машинното гласуване и го обвини, че иска да прави манипулации с изборните резултати. От ГЕРБ пък настояха, че на този етап ЦИК няма възможност да въведе гласуването с машини навсякъде.
„Нашата страна, България – страна на космонавти и горда с постижения в IT сектора, катастрофира пред елементарното изискване на Изборния кодекс за няколко прости машини, оборудвани с не особено сложен софтуер. От ЦИК отсякоха „Не“ и вносителите побързаха да се съгласят с тази безапелационна присъда“, скочи червеният Крум Зарков и посочи, че за пет години постоянно действащата изборна администрация не е успяла да се справи с осигуряването на няколко хиляди машини.
Данаил Кирилов от ГЕРБ пък се усъмни до каква степен машинното гласуване опростява изборния процес, тъй като резултатът от гласуването не се възприема и отчита автоматично и директно, а се отразява в протоколите на избирателните секции чрез контролното преброяване на разписките.
Управляващите заподозряха и че с машинното гласуване БСП предварително започва да си търси извинения защо ще загуби изборите.
От ДПС подкрепиха промените в Изборния кодекс, но настояха че машинното гласуване трябва да се въведе напълно и да се премахне хартията и химикалката от изборния процес. От движението обаче са твърдо против въвеждането на електронното гласуване заради възможните манипулации при вота.
По повод премахването на номерацията в бюлетините пък Юлиан Ангелов от „Обединени патриоти“ настоя, че е крайно време да се гласува за кандидати, а не за номера.