„В областните дирекции, където са купени по-специални уреди за проверка за наркотици, нещата са стресиращи. Примерно в област Пазарджик – от 30 проби има 20 положителни теста, в Бургас положението е подобно – от 70 проби 50 са положителни. Явно проблемът, който вече имат в някои западни държави с употребата на наркотични вещества, повече отколкото с алкохола, ще дойде и при нас“, каза Рановски. Той обясни, че пробите са по-скоро за леки наркотици, но са различни за различните области. Освен това се виждало, че повече млади хора употребяват опияняващи вещества. Статистиката показвала и че всяка седмица между 200 и 300 души биват засичани след употреба на алкохол. „Не искам да си мисля, че след употреба на наркотици числата ще бъдат такива“, каза още шефът на Пътната полиция.
В момента КАТ разполага само с 10 уреда за откриване на наркотици. Става дума за апаратура, която изследва слюнката и за около 8 минути дава резултат, като се посочва и видът на наркотика. Такива уреди има в София, Варна, Бургас, Пловдив, Враца, Стара Загора, Пазарджик, Кюстендил, Плевен и Добрич. В останалите 18 областни дирекции се ползват само полеви тестове. При тях отново се изследва слюнката, но те показват само наличието или отсъствие на наркотични вещества. В тези случаи катаджиите трябва да пращат шофьорите на медицинско изследване. КАТ искат да купи уреди и за останалите 18 областни дирекции, очаква се това да стане до края на годината.
За шофиране под влияние на наркотици наказанието в Наказателния кодекс е затвор от една до три години и глоба от 500 до 1500 лв. Прави впечатление обаче, че много често хванатите да карат след употреба на наркотици минават по силно благоприятната процедура на чл. 78 а от НК – при нея наказателната отговорност се заменя с административна глоба, а свидетелството за съдимост остава чисто. Това обаче е само при първото нарушение.
Рановски призова за по-сериозен пътен контрол, за да се ограничи шофирането при употреба на алкохол и наркотици. Неговите думи дойдоха часове след поредната трагедия на пътя. Пиян шофьор буквално помете майка с дете на пешеходна пътека в Карлово. В сряда следобед 48-годишният З.Р подминал автомобил, който бил спрял на зебрата, ударил го, след което блъснал 34-годишната Д.П. и 3-годишния й син. Те останали живи по чудо, след като колата ги влачила 15-20 метра и спряла на тротоара. Жената е със счупени ребра, спукан таз и външни наранявания. Детето е с травми, но по-леки. Пробата за алкохол на шофьора отчела 2.2 промила. Той е арестуван за 72 часа.
Инцидентът стана в деня, в който председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов обяви, че текстовете от Закона за движението по пътищата трябва да бъдат написани по-прецизно, за да се избегнат бъдещи съдебни решения, в които на загинал на пешеходна пътека да се вменява вина. Главният прокурор Сотир Цацаров и правосъдният министър Екатерина Захариева внесоха във ВКС искания за тълкувателно решение, което да уеднакви противоречивата съдебната практика по темата. Исканията бяха предизвикани от решение на ВКС по делото за смъртта на Лора Казанлиева във Варна през 2011 г. Тя бе ударена от моторист, карал с превишена скорост, но магистратите решиха, че е виновна, тъй като не се е огледала.