Бебетата се стремят към общуване още от майчината утроба

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Учени от Университета в Падуа, Италия са окрили, че близнаците, а и всички други бебета се стремят към общуване още от утробата.

По-ранни изследвания са показали, че бебетата се раждат със социални способности и дори са готови да имитират жестове часове след появата си на белия свят.

Италианският екип разширил изследването на тази хипотеза с помощта на съвременна техника за наблюдаване на плода. За целта била използвана четиримерна ултразвукова графия, от която се получавали триизмерни видеозаписи на пет двойки близнаци в 14 и 18-ата седмица на бременността. Неродените деца още на 14-ата седмица си контактували по най-разнообразни начини, включително като си допирали главичките, ръчичките или ръка-глава, глава-ръка.

Към 18-ата си седмица това общуване вече било толкова интензивно, че близнаците докосвали по-често братчето/сестричето си, отколкото собственото си тяло.

В това занимание те прекарвали до 30 процента от времето си. Видеоклиповете били с продължителност от 20 минути, като техниката позволявала на изследователите да променят дълбочината на визуалното поле, честотата на кадрите и ъгъла на „снимане“.

Посредством кинематичен анализ била отсята възможността за случайни докосвания. Целенасоченото „галене“ траело по-дълго, дланите се забавяли. Близнаците много внимателно докосвали околоочната област на другия, също както при аналогичното действие със собственото лице.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]