ЕС обмисля да наложи санкции срещу македонски политици

[elfsight_social_share_buttons id="1"]
Брюксел може да обмисли да наложи санкции срещу македонски политически лидери, които възпрепятстват разрешаването на кризата в страната, предаде „Ройтерс“, позовавайки се на становище на анонимни представители на ЕС.Мерките биха могли да включват забрани за пътуване на територията на съюза и замразяване на активите, притежавани от македонски политици – същи санкции, които в момента важат и за Русия след анексирането на Крим.

Анонимните източници добавят, че едно от условията на Брюксел ще бъде македонският президент Гьорге Иванов да анулира решението си за амнистия на 56 политици от бившата югославска република, срещу които течаха разследвания.

Голям брой македонски политици бяха уличени в участие в престъпни и корупционни схеми, след като опозиционната Социалдемократическа партия на Зоран Заев публикува записи от незаконни подслушвания през миналата година и сложи начало на политическата криза в страната, не разрешима и една година по-късно.

В най-големите градове на Македония ежедневно се провеждат протести, като гражданите, подкрепени от опозицията, искат разследванията срещу политиците да продължат. Аргументът на президента Иванов да вземе решението за помилване беше, че по този начин се защитават държавните интереси на страната.

Днес във Виена заради отказ от участие на опозицията се провалиха насрочените преговори между политическите партии, на които се очакваше да се постигне компромис.

Представителите на ЕС, включващи Европейският комисар за разширяването Йоханес Хан и трима представители на Европейския парламент, които са медиаторският екип от Брюксел, публикуваха становище, в което изразиха разочарованието си от липсата на сътрудничество от страна на лидерите в Скопие:

„Дълбоко съжаляваме за ретроградните стъпки, които отдалечават страната от аспирациите ѝ за присъединяване към Европейския съюз. В отсъствието на какъвто и да е прогрес, в момента сме принудени да обмислим по-нататъшни действия, за да се изпълнят изискванията, поставени от Европейския съюз.“

Европейската комисия остава на разположение да помогне на македонските партии сега и в бъдеще, но добавя, че отговорността за осигуряване на демократичния процес и постигането на напредък по евроатлантическия път на страната остава върху самите партии и е в интерес на гражданите, цитира думите на говорителите на изпълнителния орган на ЕС македонският „Дневник“.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]