Според съвременните представи сблъсъкът на галактики е почти обикновено явление.
Орбиталната обсерватория „Хъбъл“ получи снимки от близката до Земята галактика NGC 4111, погълнала неотдавна неголям спътник, от който останаха само кръгове от газ и прах, показващи центъра на космическия „канибал“. Според съвременните представи сблъсъкът на галактики е почти обикновено явление.
Като правило той довежда до сливането на галактиките или до поглъщането на по-малкия участник в сблъсъка. Подобни катаклизми водят и до избухването на звездни образувания и до глобално преустройство вътре в тях. Изучаването на последиците от това може да подскаже на учените защо части от галактиката бързо „угасват“ след такива сблъсъци.
Пример за подобно „космическо ПТП“ е галактиката NGC 4111 от съзвездието Голямото куче, отдалечена „само“ на 50 милиона светлинни години – относително неголямо за космическите мерки разстояние. Тя принадлежи към относително редкия тип „звездни мегаполиси“ – т. нар. лещообразни галактики.
По своята форма те приличат на елипсовидните галактики, но имат явно изразена „сплеснатост“, както при спираловидните галактики.
В отличие от останалите елипсовидни галактики NGC 4111 има необикновена черта – обръчът от газ и прах обгръща ядрото му не отгоре надолу, а странично, като спираловидни „ръкави“, подобно на тези при Млечния път. Според учените този своеобразен обръч е последната останка от някогашна галактика-джудже, спътник на NGC 4111, който тя е погълнала в далечното минало.