Самото съоръжение е стандартно – бодлива тел закачена на дървени колове с височина 1,30 м. Към него е добавен допълнителен ред навита – жилетна режеща тел, която пази коловете, за да не ги изровят дивите свине със зурлите си.
Ние сме длъжни да защитим интересите на българската икономика, тъй като в съседната нам страна не се взимат мерки”, подчерта инж. Гогов. Той допълни, че капиталовложенията в сектора на свиневъдството в България са много големи.
В допълнение към бодливата тел край оградата по границата с Румъния ще бъдат поставени специални флакони с течност с миризма на вълк. Те са защитени от атмосферните условия и действат от 3 до 5 месеца, прогонвайки дивите свине в зона с диаметър до 50 метра.
Основната мярка срещу заразата обаче е засиленият граничен контрол.
„Пренасянето на африканската чума е станало не чрез диви свине, а чрез хранителни продукти от свински произход”, подчерта инж. Гогов. „От Африка тя най-напред е пренесена в Грузия”.
Той поясни, че проблемът са домашно отглеждани прасета в Украйна и Румъния.
„Искам да видя това прасе, което скача 4 метра”, така коментира в Здравей, България” по NOVA директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Григор Гогов, твърденията, че оградата по границата с Румъния няма да спре разпространението на африканската чума по свинете.
Видео: