Българинът все повече пазарува онлайн. До голяма степен причината е, че все повече се пристрастява към своя смартфоните си, като средно го проверява по 150 пъти на ден, което отнема средно по 3 часа на ден. Все по-ефективен рекламен формат е видеото. Оказва се, че седмично 7 от 10 българи гледат видео през мобилните си телефони, сочат данни на Google, цитирани по време на провелата се Първата годишна конференция за електронна търговия у нас.
Наблюдава се тясна връзка между търговията и ефективността на онлайн платформите. Потребителите вземат бързо решение дали да купят даден продукт или не и поради това е важно търговецът да бъде бърз. 40% от потребителите напускат онлайн платформата, ако зареждането на сайта отнеме повече от 3 секунди, а 47% очакват страницата да се зареди за 2 секунди. 67% излизат от платформата, ако процесът на поръчка изисква много действия, сочат данни на Google.
Определящо през следващите няколко години за развитието на онлайн продажбата ще бъде не само бързината, с която ще може да се купуват продукти през мрежата, но също така и всичко свързано със здравословния начин на живот.
Що се отнася до пазара в Източна Европа, то очакванията са за развитие на онлайн търговията на плодове и зеленчуци. Причината е, че държавите в тази част на Стария континент изостават в това отношение в сравнение със западните пазари. Сравнявайки този пазар в Европа и Китай, то в азиатската държава онлайн пазаруването е ежедневие. Една от водещите компании на пазара разполага с 1000 виртуални магазина, докато една от най-големите конвенционални вериги супермаркети само с 240.
В Лондон и Берлин електронната търговия е стигнала такова ниво, че ако доставката на храна не пристигне за определения срок от 15 минути, то тя е безплатна за клиента. За сравнение – у нас все още има бизнеси, които не предоставят на клиента дори правото на рекламация.