Осмокласник се разболя от сифилис и е най-малкият пациент на Кожния диспансер в Пловдив, съобщиха от РЗИ в града. Той е един от тези, които са пипнали болестта тази година. Повечето от тях са на възраст от 22 до 40 години, като над 50% са мъже.
Заболяването е зачестило отпреди две години. Причината е увеличаване на рисковите сексуални контакти и липсата на контрол, отчитат в Кожния диспансер.
По думите им вече не се правят скрининги, както е било преди години, съобщи в. „Монитор“. Примерно, при постъпване на работа вече не се изисква изследване за сифилис, каквото е било задължително навремето.
Голяма част от хората не посещават общопрактикуващите си лекари, които биха могли да ги насочат към специалист при необходимост. Един от първите признаци на болестта е изменение на половите органи. Хората не обръщат внимание, защото тези първи признаци отшумяват, но впоследствие започва увреждане на сърдечната и нервна системи. Профилактика няма и сред подрастващите и заради това сифилисът вече не бил болест, която поразява само малцинствата в града.
От началото на годината в центъра за кожно-венерически заболявания в Пловдив са открити 40 болни, в това число деца и бременни. Според лекарите реално заболеваемостта от сифилис е много по-голяма, тъй като липсват сериозни мерки за диагностициране на нови случаи.
„Някога при всяко постъпване на работа беше задължително да се изследва пациентът за сифилис. Това отпадна. В много лечебни заведения не изследват болните при постъпването им. Скринингът е значително занижен, а заболеваемостта е доста висока. Ако не се лекува на време, започва да уврежда сърце, нервна система. За щастие все още няма чак толкова напреднали случаи на сифилис, но ако продължават така нещата, и такива пациенти ще се появят, както и ще зачести сифилисът сред новородените“. Това коментира д-р Боян Костов, управител на кожно – венерическия център в Пловдив.
От кожния център признават, че е изключително трудно да се открият хората, контактували с болните. Преди години това е ставало и с помощта на МВР. Заради липсата на пеницилинови препарати е затруднено и лечението на болните. Проблемите са най-вече при бременните и децата, за които пеницилинът е основно лекарствено средство.
Хората могат да се заразят от сифилис по кръвен или по полов път. Наркозависимите, които ползват една и съща спринцовка, са силно застрашени от заразяване. При бременност пък инфекцията се предава на плода. Бактерията, която причинява заразяването, не е устойчива на външни фактори и заради това човек не може да се зарази в обществени тоалетни, басейни, прибори за хранене или дръжки на врати.